pieniadze dolar usa banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze dolar usa banknoty

Stopy procentowe w górę

RPP podniosła stopy procentowe. Dolar będzie po 5 zł? Ekspert tłumaczy

2022-09-08 4:47

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 0,25 pkt proc. W efekcie jedenastej podwyżki w bieżącym cyklu stopa referencyjna w Polsce sięgnie 6,75 proc. i będzie najwyższa od 20 lat. Okazuje się, że to nie koniec. Wszystko wskazuje na to , że już za miesiąc znów może pójść w górę. – W komunikacie towarzyszącym dzisiejszej podwyżce próżno szukać deklaracji o zakończeniu lub kontynuacji cyklu, co może być powodowane między innymi troską o notowania złotego – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Dolar wystrzeli do góry. Stopy też będą rosły

Kondycja polskiej waluty rzeczywiście daje powody do niepokoju. Szczyt wszech czasów kursu USD/PLN wciąż jest na wyciągnięcie ręki. Biorąc pod uwagę ryzyka związane z kryzysem energetycznym będące balastem dla euro, nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie za dolara trzeba będzie płacić 5 zł. – W takich realiach komunikat mówiący, że więcej podwyżek nie będzie, wywierałby presję na naszą walutę, szczególnie w obliczu zaostrzenia kursu przez największe banki centralne. Realne jest, że Europejski Bank Centralny już dziś, a Rezerwa Federalna za dwa tygodnie, podniosą stopy o 75 punktów bazowych – wyjaśnia Bartosz Sawicki.

Analityk Cinkciarz.pl prognozuje, że podobnego ruchu ze strony RPP możemy się spodziewać także za miesiąc. Potencjalne wyhamowanie dynamiki inflacji we wrześniu może okazać się bowiem niewystarczające, by przekonać większość decydentów, że presja cenowa daje za wygraną. – Jesienią dynamika cen w Polsce może nieznacznie się cofnąć, do ok. 15 proc., a RPP prawdopodobnie wykorzysta ten moment do ostatniej podwyżki i finalizacji cyklu. Spodziewamy się wprawdzie, że zimą inflacja wyskoczy nawet do 20 proc., co wynika z zapowiedzi wprowadzenia wyższych stawek za ogrzewanie i energię elektryczną, ale to może nie wystarczyć do wznowienia cyklu podwyżek stóp. Ceny regulowane pozostają bowiem poza orbitą oddziaływania banku centralnego – uzasadnia analityk Cinkciarz.pl.

Inflacja dojdzie w grudniu do 20 proc.

Jak podaje portal, jeśli w październiku, po kolejnej podwyżce stóp procentowych o 2,5 pkt proc., roczny cykl zakończy się ze stopą referencyjną na poziomie 7 proc., w takim scenariuszu raty kredytów hipotecznych nie powinny już wyraźnie wzrosnąć. Stawki WIBOR 3M i 6M z wyprzedzeniem odzwierciedlają bowiem przyszłe decyzje władz monetarnych i już teraz wyraźnie przekraczają 7 proc.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Listen to "RPP znów podwyższyła stopy procentowe. M.Zuber: "Lepiej teraz mieć gorzej, niż za rok mieć dramatycznie źle"." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze