Wielkie zmiany w emeryturach 2020. Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej. Co z naszymi emeryturami?

2020-01-28 17:13 AG
Emerytura 2018: Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty?
Autor: fot. pixabay.com Emerytura 2018: Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty?

Nadchodzi koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ustawa reformująca system emerytalny może wejść w życie przed wakacjami. Zgodnie z jej założeniami OFE przestaną istnieć. Zastąpią je Indywidualne Konta Emerytalne. Jednak będzie można zdecydować się na przelanie pieniędzy do ZUS.

Koniec OFE. Co z emeryturami?
Ustawa, na mocy której zmieni się system emerytalny: pieniądze z OFE trafią na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS, jest burzliwie dyskutowana w sejmowych komisjach. Jej głównym celem jest zlikwidowanie tzw. suwaka bezpieczeństwa, jaki przed kilkoma laty wprowadzono przy przelewaniu środków z OFE do ZUS. Jeśli ustawa będzie procedowana zgodnie z planem rządu, to wejdzie w życie już w nadchodzące wakacje. I właśnie od czerwca do sierpnia trzeba będzie zdecydować, czy pieniądze z OFE przekazujemy na nowo powstałe IKE przekształcone z OFE czy też przekazujemy je do ZUS. Decydując się na wariant z ZUS, to do ZUS trzeba będzie złożyć deklarację w tej sprawie. Natomiast na IKE pieniądze z OFE przejdą z automatu. Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO).

ZOBACZ TAKŻE: Wyższa waloryzacja emerytur w 2020 roku! Zobacz, ile dostaniesz pieniędzy\

Jednak reforma nie będzie bezkosztowa. To, że Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności w nich zgromadzone zostaną automatycznie przekazane na indywidualne konta emerytalne, będzie wiązało się z opłatą przekształceniową na poziomie 15 proc. Jedynym sposobem na uniknięcie opłaty, będzie decyzja o przekazaniu oszczędności do ZUS.

Jak podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska, urzędnicy są gotowi na wprowadzanie zmian i będą służyć radą wszystkim petentom zgłaszającym się do ZUS w sprawie przekształcenia i przyszłych emerytur. Również w ZUS dowiemy się, a raczej przypomnimy sobie, jakie OFE wybraliśmy przed kilkoma laty.

Obecnie w OFE znajduje są 154 mld zł. Szacuje się, że nawet 80 proc. członków OFE przekształci konta na IKE, a tylko 20 proc. trafi do ZUS. Jednak jaka będzie rzeczywistość, czas pokaże. Do tej pory aktywami, które miał w portfelu ZUS, zarządzał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Po zmianie przepisów zarządzanie zostanie zlecone wyspecjalizowanemu w inwestycjach podmiotowi – towarzystwu funduszy inwestycyjnych zależnemu od Polskiego Funduszu Rozwoju.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: OFE zmieni się w IKE. Kto i ile na tym skorzysta?

- Dajemy ustawową gwarancję własności środków, które trafią do IKE. Każdy z nas ma wybór i decyduje sam, czy wybiera IKE czy przekazuje środki do ZUS – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Co bardzo ważne, środki zgromadzone na IKE, będą własnością oszczędzającego i będą mogły być dziedziczone. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone w całości, już bez podatku.

A co z osobami, które wcześniej zadbały o swoje emerytury i już założyły Indywidualne Konto Emerytalne? Obecnie jest około 900 tys. takich kont. Jeśli przepisy wejdą w życie, to te osoby przez dwa lata będą miały dwa indywidualne konta emerytalne (to już istniejące i to przekształcone z OFE). Oczywiście, stanie się tak, jeśli nie wybiorą opcji z ZUS-em. Po dwóch latach z dwóch kont emerytalnych powstanie jedno IKE.

Najnowsze