Rekompensaty za prąd. Zobacz, czy dostaniesz zwrot pieniędzy za podwyżki

2020-01-13 10:04 KaJa
prąd w domu
Autor: Gettyimages W każdym domu korzystamy z energii elektrycznej, za którą należy regularnie płacić

Urząd Regulacji Energetyki przyjął taryfy na rok 2020 dla wszystkich dostawców prądu w Polsce. Zatwierdzone zostały podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie około 9 złotych miesięcznie. Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin obiecywał rekompensaty za większe rachunki. Jak się jednak okazuje nie wszyscy otrzymają zwrot pieniędzy.

Jak poinformował w rozmowie z Radiem Plus minister Jacek Sasin rekompensaty za podwyżki cen prądu będą dostępne jedynie dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego i wyniosą 100 proc. tego, co zostało podniesione. Pieniądze zostaną przekazane Polakom w 2021 roku. Projekt odpowiednich przepisów jest już prawie gotowy, potrzebne jest jedynie dopracowanie szczegółów technicznych. Według wstępnych wyliczeń zwrot kosztów za podwyżki cen energii będzie kosztować budżet państwa około 3 mld złotych (przy założeniu, że wszyscy uprawnieni złożą odpowiednia oświadczenia).

Zobacz również: Unia Europejska walczy z palaczami. Już niedługo nie kupisz tych papierosów w sklepie

Aby skorzystać z państwowych rekompensat za podwyżki cen prądu trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Jak powiedział minister Sasin nie będzie w tym celu wymagana weryfikacja z urzędów skarbowych.

Sprawdź także: Zakaz handlu na stacjach benzynowych. Rząd tłumaczy

Na początku stycznia Urząd Regulacji Energetyki przyjął ceny prądu na rok 2020 dla wszystkich sprzedawców prądu. W efekcie odbiorców indywidualnych czekają podwyżki na poziomie około 9 złotych miesięcznie.

Sprawdź, czy dostaniesz rekompensaty za podwyżki cen prądu.

I PRÓG DOCHODOWY (18 proc. podatku) roczne wynagrodzenie - do kwoty 85 828 zł brutto

miesięczne wynagrodzenie - do 5 131,03 zł netto
II PRÓG DOCHODOWY (32 proc. podatku) roczne wynagrodzenie -  powyżej kwoty 85 828 zł brutto

miesięczne wynagrodzenie -  powyżej 5 131,03 zł netto

Należy jednak podkreślić, że do pierwszego progu podatkowego należy zdecydowana większość polskich obywateli. Według  danych z 2017 roku w drugim progu podatkowym znalazło się "jedynie" 860 tys. podatników.

Najnowsze