Reprywatyzacja i trybunał konstytucyjny

i

Autor: Stanisław Kowalczuk Reprywatyzacja i trybunał konstytucyjny

[REPRYWATYZACJA] Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zwrotu nieruchomości warszawskich 27 lipca

2016-07-20 15:46

Trybunał rozpatrywał wczoraj tzw. "małą ustawę reprywatyzacyjną", zwaną też ustawą Pocieja, od nazwiska senatora, który ją przygotował. Ogłosił dostateczne rozpoznanie sprawy, ale wstrzymał się z orzeczeniem. Dzisiaj data orzeczenia została wyznaczona, na za tydzień.

Mała ustawa reprywatyzacyjna to nowelizacja kodeksu opiekuńczego i rodzinnego oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, która miała uporządkować kwestie zwrotów nieruchomości w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Miasto Warszawa rozdaje nieruchomości [GALERIA]

Wokół tzw. "nieruchomości warszawskich" narosło wiele kontrowersji. Nieruchomości są oddawane osobom w żaden sposób niezwiązanymi z właścicielami czy ich spadkobiercami, z kamienicami, które zbudowano po wojnie czy z obciążoną hipoteką. Z drugiej strony prawowici właściciele czekają po kilkadziesiąt lat na decyzje. Na czoło wysuwa się dramat lokatorów, który nawet nie sa informowani o zwrotach, kładą się spać w miejskich kamienicach, a budzą się w prywatnych.

ZOBACZ TEŻ:Oto, jak szef warszawskiej adwokatury został właścicielem działki wartej fortunę [PEŁNA WERSJA]

Ustawa Pocieja ma co do zasadności zatrzymać zwroty nieprawidłowe, powstrzymać zwroty terenów publicznych, w postaci szkół i boisk. Przeciwnicy prześwietlanych przez Trybunał wskazują na to, że wyłączają grupy obywateli i pozbawiają ich praw, a z drugiej strony skazuje miasto na o wiele wyższe odszkodowania.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa tłumaczy się z reprywatyzacji. Ale nadal planują oddać ponad 100 szkół!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze