Zdalne zajęcia w bólach wracają do krakowskich szkół podstawowych. Nauczyciele i rodzice skarżą się na chaos

i

Autor: Tomasz Kawka/East News Resort bierze się za nauczycieli. Nie będzie trzech miesięcy wolnego

Resort bierze się za nauczycieli. Nie będzie trzech miesięcy wolnego

2021-06-01 16:03

Zmiany w urlopie wypoczynkowym nauczycieli? Wiele na to wskazuje. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma w planach ograniczenie urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli do 50 dni roboczych. Czym jednak mieliby się zajmować pedagodzy pod nieobecność wychowanków?

Nauczycielom można pozazdrościć długich wakacji. W ciągu roku mają aż trzy miesiące wolne od pracy. Być może niedługo się to zmieni. Resort edukacji planuje ograniczyć do 50 dni roboczych urlop wypoczynkowy dla pedagogów - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Skąd taki pomysł?

ZOBACZ: Mularczyk i Kownacki zarabiają krocie w KRS. Za jeden dzień pracy połowa pensji minimalnej

Koniec trzymiesięcznych wakacji?

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje skrócić nauczycielski urlop. Ma to związek z tym, że pedagodzy samorządowi zatrudnieni w przedszkolach oraz dyrektorzy samorządowych placówek oświatowych mają tylko 35 dni urlopu wypoczynkowego. Resort edukacji chciałby więc uregulować na podobnej zasadzie wymiar urlopu dla wszystkich uczących w szkołach. Nie wiadomo jednak co nauczyciele mieliby robić w szkole pod nieobecność swoich wychowanków. Ministerstwo proponuje także przyznanie prawa do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego za dłuższe wycieczki szkolne. W związku z takim pomysłem pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Kiedy pedagodzy mieliby odebrać dni wolne, skoro przywilej ten przysługiwałby im tylko w czasie wolnym od zajęć z uczniami.

Załóżmy, że będzie 50 dni roboczych wolnego dla nauczycieli uczących w szkołach. Dziś mamy 45 dni roboczych wakacji, 10 dni roboczych ferii zimowych, nie wspominając już o wolnych dniach dyrektorskich. Czy to znaczy, że nauczyciele po wykorzystaniu tych 50 dni mają przychodzić do placówki i np. porządkować swoje miejsce pracy, a może przełożeni wymuszą na nich wypisanie wniosku urlopowego kosztem krótszych ferii lub wakacji – mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ "Forum-Oświata".

SPRAWDŹ: Dzień Dziecka 2021. Jak wybrać prezent dla naszych pociech, by zmieścił się w domowym budżecie?

Sonda
Czy wakacje nauczycieli powinny być krótsze?
Najnowsze