znaczki pocztowe, znaczek pocztowy

i

Autor: Pxfuel Rewolucja w Poczcie Polskiej. To koniec znaczków pocztowych!

Rewolucja w Poczcie Polskiej. To koniec znaczków pocztowych!

2021-04-28 12:57

To prawdziwa rewolucja! Poczta Polska zmienia sposób opłacania listów poleconych. Od maja znikną znaczki pocztowe. Co będzie w zamian? Nowy wzór nalepki "R", czyli z kodem kreskowym. Zmiana następuje po 160 latach. Bez zmian pozostają sposoby wysyłki listów nierejestrowanych, a także e-znaczki.

Rewolucja w Poczcie Polskiej. Spółka zmienia sposób opłacania listów poleconych. Dotychczasowe zasady honorowania tradycyjnych znaczków będą obowiązywać do końca miesiąca. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 maja. Znaczki pocztowe zostaną zastąpione nową nalepką R, na której będzie wpisana kwota należnej opłaty za przesyłkę listową. Tradycyjne znaczki pozostaną na „zwykłych” listach.

"Od 1 maja br. na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka "R", na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową" - poinformowała Poczta Polska w komunikacie. Jak tłumaczy firma, nowe rozwiązanie zostało wprowadzone w celu uproszczenia zasad nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzowania formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, a także przyspieszenia procesu obsługi klientów w placówkach pocztowych" - wyjaśniła Poczta.

ZOBACZ: Poczta Polska ostrzega. UWAGA na oszustów! Podszywają się w mailach i wyłudzają dane

Dwie formuły wysyłki korespondencji

Obecnie listy polecone stanowią 1/3 wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Firma wskazała, że dla klientów umownych od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co usprawnia logistykę związaną z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji.

Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

Poczta wyjaśniła, że klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej: priorytetową - z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania, pod warunkiem nadania listu do godziny 15-tej, oraz ekonomiczną - z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania. Można też skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych - elektronicznej.

Czy tradycyjne znaczki pocztowe znikną całkowicie?

Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. "zwykłych". Dodatkowo Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać także walory kolekcjonerskie dla hobbystów.

Znaczki pocztowe są elementem historii Poczty Polskiej od ponad 160 lat, dlatego spółka nie rezygnuje z okolicznościowych emisji filatelistycznych i nadal będzie je udostępniać odbiorcom, w tym kolekcjonerom - poinformowała Poczta. W najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: "Owady pożyteczne", "Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021", "Powstania Śląskie", "Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie" - dodała.

SPRAWDŹ: PIT 2021. Kto musi dopłacić do podatku? Sprawdź ważny termin

TOP15 najlepiej opłacanych zawodów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze