Nowe przepisy spółdzielcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje rewolucję w spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiany mogą być kluczowe dla seniorów. W nowych przepisach ma pojawić się katalog podmiotów, które będą mogły pełnić rolę pełnomocnika członka spółdzielni (będącego osobą fizyczną) na walnym zgromadzeniu.
Poza adwokatem lub radcą prawnym, takim pełnomocnikiem będzie mogła zostać wyłącznie osoba bliska dla członka spółdzielni:: zstępny, wstępny, rodzeństwo, rodzeństwa dzieci, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona, osoba, która faktycznie pozostaje we wspólnym życiu. Zgodnie z najnowszymi przepisami ma zostać zniesiona możliwości głosowania na piśmie uchwał walnego zgromadzenia oraz rezygnacja z możliwości organizowania zdalnych walnych zgromadzeń. Jak widać takie zmiany szczególnie mogą uderzyć w osoby starsze i chore, a w szczególności w osoby samotne o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe regulacje de facto skazują taką osobę, która nie kogoś bliskiego zaufanego, kto bezpłatnie będzie go reprezentował, na wykluczenie z uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
Nowe prawo uderza w seniorów
- Projektodawca szykuje nam rozwiązanie, zgodnie z którym członek spółdzielni nie będzie wiedział, że pełnomocnik złożył oświadczenie oraz w jakim zakresie. Spółdzielnia nie będzie miała natomiast żadnych narzędzi prawnych do weryfikacji, będzie mogła jedynie przyjąć takie oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej - podkreśla dr Piotr Pałka w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.
