Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku?

i

Autor: Getty Images Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku? Wypłata środków z PPK jest możliwa w każdym momencie, ale nie zawsze się opłaca

PPK

Rezygnujesz z PPK? Wchodzą ważne zmiany, jest wyrok NSA

2024-01-19 15:54

Do tej pory nie było jednoznacznych zasad w jaki sposób powinny być uwzględniane koszty przy zwrocie z PPK. Jak wynika z najnowszego orzeczenia Najwyższego Sądu Administracyjnego, fiskus otrzyma mniejszy podatek niż zakładał.

Ważnie zmiany w PPK. NSA wydał wyrok

Jak informuje "Rzeczpospolita" w czwartek 18 stycznia 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania zwrotu środków z PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych). W wypadku, gdy uczestnik wypłaci środki z PPK skarbówka otrzyma mniejszy podatek, niż spodziewany.

Spór zaczął się, gdy jeden z funduszów inwestycyjnych, który zawarł umowy o  zarządzanie i prowadzenie PPK z pracodawcami. Zgodnie z przepisami, gdy uczestnik przed ukończeniem 60. roku życie zawnioskuje o zwrot zgromadzonych środków, fundusz jako płatnik pobiera 19 proc. podatku PIT. Nie było jednak wiadomo jak uwzględnić koszty przy zwrocie.

Dla przypomnienia, na naszym koncie z PPK znajdują się nasze wpłaty, wpłaty pracodawcy i środki z Funduszu Pracy. Fundusz zakładał, że kosztem będą wszystkie wpłaty do PPK, zarówno od uczestnika, pracodawcy i Funduszu Pracy.

Tymczasem fiskus stwierdził, że kosztem są tylko wpłaty finansowane ze środków uczestnika PPK. Fundusz złożył w tej kwestii interpretację, którą uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a NSA później to potwierdził.

Jak uznał NSA, wszystkie sporne wpłaty są uznawane za koszty, a przychodem jest całość zgromadzonych środków na PPK. Tym samym przychód ze stosunku pracy wysokości dopłat od pracodawcy podlega opodatkowaniu, podobnie jak wpłaty sfinansowane przez Fundusz Pracy.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Quiz PRL. Polskie radio w PRL. 10/10 zdobędzie tylko wierny słuchacz

Pytanie 1 z 10
Rycerze trzej, którzy zwalczali chuć, musieli knuć jak się pozbyć:
Programy radiowe w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze