Ważnie zmiany w PPK. NSA wydał wyrok
Jak informuje "Rzeczpospolita" w czwartek 18 stycznia 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania zwrotu środków z PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych). W wypadku, gdy uczestnik wypłaci środki z PPK skarbówka otrzyma mniejszy podatek, niż spodziewany.
Spór zaczął się, gdy jeden z funduszów inwestycyjnych, który zawarł umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK z pracodawcami. Zgodnie z przepisami, gdy uczestnik przed ukończeniem 60. roku życie zawnioskuje o zwrot zgromadzonych środków, fundusz jako płatnik pobiera 19 proc. podatku PIT. Nie było jednak wiadomo jak uwzględnić koszty przy zwrocie.
Dla przypomnienia, na naszym koncie z PPK znajdują się nasze wpłaty, wpłaty pracodawcy i środki z Funduszu Pracy. Fundusz zakładał, że kosztem będą wszystkie wpłaty do PPK, zarówno od uczestnika, pracodawcy i Funduszu Pracy.
Tymczasem fiskus stwierdził, że kosztem są tylko wpłaty finansowane ze środków uczestnika PPK. Fundusz złożył w tej kwestii interpretację, którą uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a NSA później to potwierdził.
Jak uznał NSA, wszystkie sporne wpłaty są uznawane za koszty, a przychodem jest całość zgromadzonych środków na PPK. Tym samym przychód ze stosunku pracy wysokości dopłat od pracodawcy podlega opodatkowaniu, podobnie jak wpłaty sfinansowane przez Fundusz Pracy.
Polecany artykuł: