niemowlę, noworodek, dziecko, chłopiec, chłopczyk

i

Autor: East News

Rodzicu, już niedługo zarejestrujesz dziecko online

2018-03-16 14:26

Już niedługo zgłoszenie informacji o narodzinach dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego stanie się o wiele prostsze i wygodniejsze. Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy, która wprowadza możliwość rejestracji nowego potomka rodziny online.

Jak informowaliśmy pod koniec lutego, jesteśmy coraz bliżej możliwości rejestracji narodzin dziecka przez internet. Senat poparł nowelizację ustawy o ewidencji ludności. Projekt czeka już tylko na podpis prezydenta. Zgodnie z jej zapisami, zgłoszenie narodzin potomka przez sieć będzie musiało zawierać oświadczenie o wyborze imienia dla dziecka. Po zarejestrowaniu dziecka przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego rodzic otrzyma odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Dokumenty będą wysyłane w formie elektronicznej albo papierowej. Rozwiązanie ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2018 roku.

Zobacz także Pracownik banku chciał wyprowadzić 165 tys. zł. Jaki miał plan?

Rejestracja narodzin dziecka przez internet to nie jedyne zmiany jakie nas czekają. Możliwe będzie dodanie numerów PESEL rodziców, o ile zostały im nadanie, w akcie urodzenia dziecka. Ponadto zaproponowano, aby wydanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały bądź czasowy mogło być wydawane także w formie dokumentu elektronicznego.

Czytaj także: Turysta wygrał z Zakopanem batalię o opłatę klimatyczną. Pieniądze do zwrotu?

Wprowadzona ma zostać także możliwość aby służbom specjalnym, między innymi ABW, CBA czy Agencja Wywiadu mogły być udostępniane dane z rejestru stanu cywilnego. Mają być one przekazywane za pomocą urządzeń teletransmisji danych, po złożeniu jednorazowego wniosku i wyrażeniu zgody orzez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 54 senatorów, 21 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

 

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Najnowsze