Zakopane, Krupówki

i

Autor: Albin Marciniak

Turysta wygrał z Zakopanem batalię o opłatę klimatyczną. Pieniądze do zwrotu?

2018-03-15 17:52

Najwyższy Sąd Administracyjny uznał, że miasto Zakopane bezprawnie pobierało od turystów tzw. opłatę klimatyczną, czyli podatek za pobyt. NSA wydał werdykt korzystny dla mężczyzny z Krakowa, który pozwał kurort. Teoretycznie oznacza to, że każdy przyjezdny, który uiścił opłatę miejscową w kwocie 2 zł za dzień i dysponuje dowodem zapłaty, może ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Dr hab. Bogdan Achimescu z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wygrał spór z miastem Zakopane. Pasjonat gór regularnie uprawia trekking. W 2015 r. wybrał się w Tatry i zderzył się z zakopiańską rzeczywistością. Miasto oczekiwało od niego uiszczenia opłaty klimatycznej. Daninę, która przeważnie doliczana jest do ceny noclegu, mogą pobierać miejscowości o szczególnych walorach turystycznych. Krakowski wykładowca uznał jednak, że zanieczyszczone Zakopane nie ma prawa żądać od turystów dodatkowych opłat za pobyt. Postanowił udowodnić to w sądzie i wniósł pozew przeciwko miastu. Podczas procesu sądowego doktora wspierała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Zobacz: Zakopane niezgodnie z prawem pobierało opłatę klimatyczną

W 2008 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę, zgodnie z którą Zakopane zaczęło pobierać tzw. opłaty klimatyczne (miejscowe). W lipcu 2017 r. WSA w Krakowie orzekł, że jest to niezgodne z prawem, ale wyrok nie był prawomocny. Najwyższy Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji. W opinii NSA jakość powietrza w Zakopanem nie uprawnia miasta do pobierania opłaty miejscowej.

Polecamy: Opłatę turystyczną zapłacisz wszędzie, nawet w miejscowości ze smogiem!

- NSA podtrzymał wyrok pierwszej instancji, który stwierdził nieważność uchwały podjętej przez Radę Miasta Zakopane w 2008 r. Stwierdził, że skarżący ma prawo do zaskarżenia tego typu uchwały - wbrew temu co twierdziła Rada Miasta. Dla obywateli może być to szczególnie korzystne, że w przypadku tego rodzaju opłaty (klimatycznej), to na gminie ciąży obowiązek wykazania, że spełnia ustawowe kryteria, w szczególności w zakresie jakości powietrza i nie może tego obowiązku przerzucać na obywatela – wyjaśnia cytowany przez rmf24.pl Bolesław Matuszewski, pełnomocnik Fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi. Jak przypomina serwis, miasto zarobiło na turystach miliony. Tylko w 2017 r. odwiedzający Tatry przyjezdni zostawili w Zakopanem 4 mln złotych.

Decyzja NSA to kolejny sukces w walce z miejscowościami, w których jest zanieczyszczone powietrze. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi stoi na stanowisko, że Zakopane powinno podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Istotnie, miasto zrobiło pierwsze kroki w tym kierunku: współfinansuje wymianę pieców na węgiel na inne źródła ciepła, obniża podatek od nieruchomości właścicielom domów, którzy zdecydują się na wymianę, a także inwestuje w ciepłownictwo geotermalne. To jednak nadal za mało, aby zwyciężyć w walce ze smogiem.

Oprac. na podst. rmf24.pl, money.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze