Załóż swój ogródek!

i

Autor: Materiały prasowe

Przepisy ROD

RODzinne Ogródki Działkowe 2024: Czego nie wolno robić w ROD?

Korzystając z rodzinnego ogródka działkowego, trzeba trzymać się przepisów, a one zabraniają robić tam wielu rzeczy. Ten rodzaj działki to miejsce relaksu, uprawy roślin oraz organizowania kameralnych spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Łamiąc regulamin ROD, chociażby poprzez sadzenie niedozwolonych roślin, można dostać wysoką karę

Spis treści

  1. Co jest zabronione w ROD?
  2. Czego nie wolno sadzić?
  3. Hodowla i pszczelarstwo
  4. Za co grozi kara wypowiedzenia umowy dzierżawy
  5. Kary za zakłócanie spokoju na działkach ROD
  6. Kara za palenie ognisk

Przepisy, zgodnie z którymi niektórych rzeczy nie wolno robić w ROD, znajdują się w ogólnopolskim regulaminie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Lista czynności, których regulamin zabrania, nie jest krótka. Karą za złamanie regulaminu może być nie tylko grzywna wystawiona przez policję. Może być nią nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy działki przez Związek Działkowców. Rodzinne Ogrody Działkowe mogą być świetnym miejscem do spokojnej rekreacji tylko wtedy, gdy korzystający z nich dzierżawcy dostosują się do obowiązującego regulaminu. Związkowi Działkowców zależy na tym, aby obszar ROD wyglądał estetycznie, ponieważ tylko wtedy sprzyja wypoczynkowi.

Co jest zabronione w ROD?

W ROD zabronione jest między innymi:

  • prowadzenie działalności zarobkowej na terenie działki;
  • zamieszkiwanie na działce;
  • budowanie lub instalowanie na niej urządzeń niebędących infrastrukturą ogrodową (chyba że otrzymało się stosowną zgodę);
  • zwężanie alejek i innych ciągów komunikacyjnych na terenie ROD;
  • umieszczanie na ogrodzeniu swojego ogródka ostrych elementów, np. drutu kolczastego czy szpikulców odstraszających ptaki;
  • zakłócanie spokoju innych działkowców (np. krzykami lub głośną muzyką);
  • gromadzenie w ogródku działkowym odpadów, które obniżają jej walory estetyczne (trzymanie starych sprzętów, śmieci, żelastwa itp.);
  • spalanie odpadów roślinnych;
  • wjeżdżanie na teren ROD samochodem oraz parkowanie go poza specjalnie wytyczonymi strefami;
  • polowanie i strzelanie z każdego rodzaju broni (również z wiatrówek), puszczanie petard;
  • trzymanie na działce psów i kotów (można z nimi na działkę przychodzić, ale nie mogą pozostawać bez nadzoru na noc);
  • prowadzenie uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym (np. obsadzenie całego areału działki truskawkami).

Czego nie wolno sadzić?

Zarówno w polskim prawie, jak i w regulaminie Rodzinnych Ogródków Działkowych zawarte są zasady, których muszą przestrzegać działkowicze. Przepisom podlegają nawet odległości, jakie powinny być zachowane między naszymi drzewami a ogrodzeniem sąsiada.

Przed przystąpieniem do prac ogrodniczych na działce ROD, warto wiedzieć, sadzenie czego jest tam dozwolone, a czego zabronione. W regulaminie Rodzinnych Ogródków Działkowych znajdują się wytyczne określające, co można, a czego nie wolno sadzić na działce ROD:

    • dozwolone jest sadzenie na własny użytek np. warzyw, przeznaczając na ten cel jedną lub dwie grządki;
    • zabronione jest prowadzenie na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym, czyli przeznaczonej na sprzedaż;
    • w związku z istniejącym w Polsce zakazem uprawy maku i konopi włóknistych, ich hodowla na działce ROD jest zabroniona;
    • zabroniona jest także uprawa roślin inwazyjnych, takich jak bożodrzew gruczołowaty, czy trojeść amerykańska;
    • dozwolona (choć niezalecana) jest hodowla roślin charakteryzujących się szybkim i niekontrolowanym wzrostem jak sumak octowiec nazywany „zemstą sąsiada”.

    Czy na działce posadzimy kwiaty, warzywa czy krzewy owocowe, to zależy od nas. Jeśli chodzi o drzewka owocowe, wymagane jest zachowanie odległości co najmniej 2 m od granic działki, ze względu na spadające owoce,  niezebrane mogą zanieczyszczać działkę sąsiada. 

    Hodowla i pszczelarstwo

    Istnieje możliwość hodowli gołębi, kur i królików na działce. Jednak chcąc rozpocząć hodowlę zwierząt, należy omówić tę sprawę na zebraniu działkowców lub zgłosić się z nią do zarządu rodzinnych ogrodów działkowych. Osoby zainteresowane pszczelarstwem mogą założyć pasiekę, ale jedynie w części wspólnej ROD.

    Za co grozi kara wypowiedzenia umowy dzierżawy

    Jednym z najważniejszych zakazów obowiązujących w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest przepis dotyczący zamieszkiwania altan oraz prowadzenia działalności zarobkowej na terenie działki. Gdy ktoś nie stosuje się do tych zasad, co wcale nie jest rzadkie, Związek Działkowców wysyła pisemne upomnienie. Jeżeli przepisy nadal są łamane, zarząd ROD może wypowiedzieć działkowcowi umowę dzierżawy działki.

    Kary za zakłócanie spokoju na działkach ROD

    Zakłócanie spokoju innych działkowców to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Za takie zachowanie grożą surowe kary, o których warto pamiętać, aby uniknąć problemów.

    Co grozi za zakłócanie spokoju na ROD? Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń, osoba, która zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny, wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Wysokość grzywny może sięgać nawet 500 zł.

    W skrajnych przypadkach, sąd może orzec areszt lub ograniczenie wolności. Dzieje się tak, gdy zakłócanie spokoju ma charakter rażący lub powtarza się pomimo wcześniejszych upomnień.

    Kiedy można dostać karę za zakłócanie spokoju na ROD? Kara za zakłócanie spokoju na ROD może zostać nałożona za następujące działania:

    • Hałasowanie: Głośna muzyka, krzyki, używanie narzędzi mechanicznych w późnych godzinach nocnych to tylko niektóre przykłady hałasów, które mogą zakłócać spokój innych działkowców.
    • Organizowanie imprez: Głośne imprezy, grille i spotkania towarzyskie, które trwają do późnych godzin nocnych i wiążą się z hałasem, mogą być przyczyną skargi i kary.
    • Zachowanie agresywne: Kłótnie, awantury i używanie wulgaryzmów to niedopuszczalne zachowania, które mogą skutkować karą.
    • Stosowanie środków chemicznych: Silne zapachy z nawozów, pestycydów i innych środków chemicznych mogą być uciążliwe dla sąsiadów i powodować dyskomfort.

    Pamiętaj! Na terenie ROD obowiązują regulaminy, które określają zasady porządku i współżycia. Zakłócanie spokoju innych działkowców jest naruszeniem tych zasad i może skutkować karą.

    Kara za palenie ognisk

    Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń wysokość grzywny może wynosić od 20 do 5000 zł. To, jak dużą karę może dostać nieprzestrzegający zasad działkowicz, zależy od indywidualnego przypadku: konkretną sytuację oceni policja.

    Tańczące z Promocjami 05 27
    Quiz PRL. Wypoczynek w PRL
    Pytanie 1 z 15
    Gdzie najczęściej nocowano podczas wakacji na Mazurach w Polsce Ludowej?
    QUIZ PRL. Wypoczynek w PRL

    Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

    Najnowsze