W przypadku niektórych grup podatników, w której prym wiodą rodziny z dziećmi, mamy do czynienia z ujemnym opodatkowaniem wynagrodzeń – podaje „Rzeczpospolita” bazując na raporcie „Taxing Wages 2018” przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Zobacz koniecznie: Ile i na co państwo wydaje nasze podatki! [RACHUNEK OD PAŃSTWA]
Przykładem tego jest przypadek, kiedy to średnia stawka podatku netto dla samotnego rodzica z dwójką pociech, który zarabia 2/3 średniego wynagrodzenia wynosiła w zeszłym roku ponad minus 40 proc.. Natomiast dla pełnej rodziny z dwójką dzieci, w której tylko jeden rodzic pracuje i zarabia przeciętną krajową, stawka ta wyniosła 4,7 proc. brutto. Oznacza to, że taka rodzina dostaje od państwa więcej (np. w postaci rozmaitych ulg podatkowych, dodatkowych pieniędzy) niż płaci mu w formie podatków i różnych składek (m.in. emerytalnych, zdrowotnych).
Przeczytaj: Firma zapłaci za „ulgę na start", która miała być bezpłatna
Z badania wynika również, że najbardziej podatkowo obciążeni są single. Ta grupa osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa najmniej korzysta z ulg podatkowych i procentowo płaci najwyższe podatki.