plantacja truskawek

i

Autor: Sebastian Wielechowski

Straty plantatorów

Rolnicy pilnują nocą swojego pola! Plaga kradzieży owoców i warzyw

2023-03-08 12:16

Kradzieże owoców i warzyw z uprawnych pól przez zorganizowane grupy przestępcze stały się wielkim problemem hiszpańskich rolników. Muszą w nocy pilnować swoich zbiorów. Ceny owoców i warzyw w ciągu ostatnich tygodni wzrosły Hiszpanii z powodu m.in. suszy i wysokich cen energii.

Plaga kradzieży z pól  w Hiszpanii

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni w prowincji Huelva zrabowano co najmniej 3 tony owoców, głównie truskawek, a straty mogą być większe, gdyż wielu rolników rezygnuje ze zgłaszania kradzieży, nie mając na to czasu albo nie wierząc w zmianę sytuacji - wynika z komunikatu związku drobnych producentów rolnych (UPA). Organizacja zaapelowała do regionalnego rządu o wzmocnienie ochrony upraw oraz przeprowadzanie inspekcji nocnych przez Gwardię Cywilną i policję. W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszych zatrzymań złodziei na niektórych plantacjach.

 Kradną zorganizowane grupy przestępcze

Do rabunków upraw dochodzi w nocy, głównie na polach położonych przy drogach umożliwiających dojazd większym pojazdom. „Zwiadowca” należący do grupy przestępczej przegląda plantacje, aby sprawdzić, gdzie owoce jeszcze nie zostały zebrane, ale już dojrzały do zbioru, po czym wysyła współrzędne przez telefon. O świcie przyjeżdżają tam furgonetki z nielegalnymi pracownikami, którzy otrzymują zapłatę od ilości zebranych skrzyń owoców lub warzyw. Towar sprzedawany jest taniej w hurtowniach funkcjonujących poza legalnym rynkiem.

Do straty owoców i warzyw przez rolników należy dołączyć „poważne szkody uboczne” - podeptane sadzonki czy uszkodzone systemy nawodniające - podkreślił sekretarz generalny UPA w Huelvie Manuel Piedra, cytowany przez dziennik „El Confidencial”.

Sonda
Czy zauważyłaś/eś rosnące ceny warzyw?
Tańczące z promocjami 07.03.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany