Emerytury z KRUS

i

Autor: Shutterstock 14. emerytura dla rolników

KRUS

Rolnik na rencie musi wydzierżawić gospodarstwo? KRUS wyjaśnia

2023-05-29 13:43

Jeśli rolnik w wyniku choroby lub wypadku nie może pracować, ma prawo starać się o rentę. Po wydaniu orzeczenia KRUS wypłaca mu świadczenie. Wielu rolników ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji rencista może nadal prowadzić gospodarstwo czy musi je wydzierżawić. O odpowiedź na to pytanie portal Nowiny24.pl zwrócił się do KRUS.

Renta rolnicza z KRUS

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy składa się z:

* części składkowej

* oraz części uzupełniającej.

Część składkowa świadczenia wypłacana jest w każdej sytuacji, natomiast wypłata części uzupełniającej ulega zawieszaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 2-8 ustawy (tj. w całości, w 50 proc. lub w 25 proc.), jeżeli rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej – wyjaśnia Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS dla portalu nowiny24.pl.

Konieczne zaprzestanie działalności

W celu podjęcia przez KRUS wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej konieczne jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, tzn. rencista powinien przenieść własność lub posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę. Przeniesienia własności gospodarstwa rolnego może nastąpić w drodze: umowy darowizny, umowy o dożywocie, umowy sprzedaży.

Renta rolnicza w pełnej wysokości – dla kogo

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Wtedy wypłata części uzupełniającej renty nie ulega zawieszeniu. Dlatego też do momentu przejścia małżonka na emeryturę rolniczą rencista uprawniony jest do pobierania świadczenia w pełnej wysokości Z chwilą przejścia małżonka na emeryturę i zaprzestania płacenia składek, renciście zostaje zawieszona część uzupełniająca renty rolniczej.

Czy gospodarstwo można wydzierżawić córce albo synowi?

Ustawa dopuszcza możliwość zawarcia umowy dzierżawy z dzieckiem (własnym, drugiego małżonka, przysposobionym) lub małżonkiem dziecka (synową, zięciem) albo wnukiem – przy czym ww. osoby nie mogą pozostawać z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym – wyjaśnia przedstawicielka KRUS dla nowiny 24.pl.

Sonda
Czy interesujesz się sytuacją polskich rolników?
Tańczące z Promocjami 25.05.2023

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze