Renta rolnicza z KRUS
Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy składa się z:
* części składkowej
* oraz części uzupełniającej.
Część składkowa świadczenia wypłacana jest w każdej sytuacji, natomiast wypłata części uzupełniającej ulega zawieszaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 2-8 ustawy (tj. w całości, w 50 proc. lub w 25 proc.), jeżeli rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej – wyjaśnia Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS dla portalu nowiny24.pl.
Konieczne zaprzestanie działalności
W celu podjęcia przez KRUS wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej konieczne jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, tzn. rencista powinien przenieść własność lub posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę. Przeniesienia własności gospodarstwa rolnego może nastąpić w drodze: umowy darowizny, umowy o dożywocie, umowy sprzedaży.
Renta rolnicza w pełnej wysokości – dla kogo
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Wtedy wypłata części uzupełniającej renty nie ulega zawieszeniu. Dlatego też do momentu przejścia małżonka na emeryturę rolniczą rencista uprawniony jest do pobierania świadczenia w pełnej wysokości Z chwilą przejścia małżonka na emeryturę i zaprzestania płacenia składek, renciście zostaje zawieszona część uzupełniająca renty rolniczej.
Czy gospodarstwo można wydzierżawić córce albo synowi?
Ustawa dopuszcza możliwość zawarcia umowy dzierżawy z dzieckiem (własnym, drugiego małżonka, przysposobionym) lub małżonkiem dziecka (synową, zięciem) albo wnukiem – przy czym ww. osoby nie mogą pozostawać z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym – wyjaśnia przedstawicielka KRUS dla nowiny 24.pl.