Ziemia/rolnik/rolnictwo

i

Autor: materiały prasowe zdjęcie ilustracyjne

Rolniku, załóż własny biznes na wsi. ARMiR czeka na wnioski do końca roku

2020-11-26 13:53

Świetna wiadomość dla przedsiębiorczych rolników. W ramach wsparcia na założenie biznesu na wsi można dostać nawet 250 tys. zł od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARMiR przygotował „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nabór wniosków od 29 października i miał się on zakończyć 30 listopada, ale został wydłużony do 31 grudnia 2020 r.

O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Wsparcie na początkujących

Mogą się o nie starać się osoby, które chciałyby po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą. O wsparcie mogą też się starać osoby, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.

PRZECZYTAJ: Zamknięte cmentarze. 180 mln zł na WYKUP kwiatów i zniczy. Rząd podjął decyzję

"Napluli nam w twarz" - rolnicy w Siedlcach złożyli wieniec pod biurem posła PiS

Premia na start

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie, i wynosi: w przypadku jednego miejsca pracy – 150 tys. zł. Przy dwóch premia wzrasta do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenie OC droższe w mieście czy na wsi? Różnica w cenie może wynieść nawet 30 procent!

70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Wiele możliwości

Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze