Nowoczesny rower e-bike od Romet

i

Autor: Materiały prasowe Nowoczesny rower e-bike od Romet

Romet e-bike: Jak działa elektryczny rower i gdzie można nim jeździć?

2022-06-11 7:07

Elektryczne rowery Romet wzbudzają coraz większe zainteresowanie. E-bike od Romet szturmem zdobywa rynek i zyskuje coraz szersze grono fanów. Nikogo nie dziwi już obecność ani akumulatora w ramie roweru, ani e-bike’a na drodze dla rowerów. Jak działa e-bike i czy można jeździć nim po mieście i w terenie?

Szosy i bezdroża, gładkie traile i wysokie góry, ulice miast i trasy mistrzostw świata! To się dzieje. Rowery elektryczne są wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić życie lub dodać mu jeszcze więcej energii. Przeprowadził tysiące ludzi ku czerpaniu prawdziwej przyjemności z jazdy na rowerze i dał im radość, wolność i pasję, którą mogą dzielić z innymi.

Jak działa rower elektryczny? Czy mogę na nim jeździć? Technologia i przepisy.

Definicja roweru elektrycznego stwierdza jasno, że jest to: „pojazd jednośladowy napędzany siłą mięśni i silnikiem”. Od razu rozwiewa więc często pojawiające się wątpliwości – czy trzeba pedałować? Trzeba, tym bardziej, że zazwyczaj to właśnie ruch pedałów aktywuje wspomaganie. Jeśli pojazd porusza się bez udziału Twojej siły, nie można w ogóle nazwać go rowerem.

Drugi wyznacznik określający, czy maszyna jest rowerem elektrycznym, to prędkość. Według wytycznych w prawie Polski i Unii Europejskiej e-bike rozpędza się maksymalnie do 25 km/h. Kategoria szybszych rowerów elektrycznych, tzw. S-Pedelec (Speed pedal electric cycle), które osiągają 40 lub 45 km/h, to w świetle prawa już motorowery. To znaczy, że nie powinny poruszać się po drogach dla rowerów, tylko po jezdni.  

Blokada nałożona na silnik sprawia, że po przekroczeniu 25km/h jedziesz o własnych siłach. Możesz więc poruszać się szybciej, z tym że tracisz wtedy elektryczną asystę. Wspomaganie włącza się z powrotem, kiedy prędkość spada. Z roku na rok powstają bardziej zaawansowane silniki, w których proces ten przebiega coraz płynniej, staje się praktycznie nieodczuwalny.

Moc z dodatkowych watów, który pozwala jechać dalej i szybciej, w rowerach elektrycznych ROMET generują silniki elektryczne Shimano STEPS oraz Bafang. Zaufaliśmy wiodącemu na rynku producentowi komponentów i prężnie rozwijającej się marce o globalnym zasięgu oferującej produkty wyróżniające się trwałością i doskonałym stosunkiem jakości do ceny - czytamy w opisie produktu.

Dzięki blokadzie nie stanowimy zagrożenia na drogach publicznych. Własnoręczne usunięcie blokady jest równoznaczne z utratą gwarancji na rower, grozi też zwiększeniem ryzyka wypadków. Pamiętajmy przede wszystkim o zdrowym rozsądku.

Do prowadzenia roweru elektrycznego nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego). Osoby do 18 r.ż. muszą mieć kartę rowerową. Obowiązkowe wyposażenie obejmuje to, co w każdym rowerze, czyli: sprawny hamulec, odblask, światła przód-tył i sygnał dźwiękowy (dzwonek). Zdecydowanie radzimy założyć też KASK.

Elementy roweru elektrycznego

Skoro już znamy podstawy, przyjrzyjmy się z bliska mechanizmowi, który sprawia, że e-bike’i to źródło takiej niewyczerpanej frajdy!System tworzą następujące elementy:

  •  silnik
  •  akumulator
  •  kontroler.

Umiejscowienie silnika i akumulatora wpływa na wygląd i właściwości jezdne całego roweru. Zależnie od modelu mamy do wyboru silnik w piaście (przedniej lub tylnej) lub mocowany centralnie (w korbie). Pierwsza opcja jest bardziej ekonomiczna i spotykana w budżetowych rowerach rekreacyjnych, a druga zapewnia znacznie wyższe osiągi.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Jaki wybrać rower elektryczny? Rodzaje e-bike’ów

Popularność rowerów elektrycznych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli, tworzonych z myślą o różnych potrzebach. Decydując się na zakup roweru elektrycznego, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak: gdzie chcesz nim jeździć? Czy ma stać się środkiem codziennego transportu, pomóc wrócić do formy, a może po prostu dać jak najwięcej zabawy w górach i na hopach?

Każdy znajdzie coś dla siebie – najważniejsze, to pamiętać o dobrym dopasowaniu do swojego stylu jazdy oraz budowy i wzrostu. To, co sprawdzi się najlepiej u Ciebie, wcale nie musi jednocześnie być szeroko reklamowanym, zupełnie nowym, hiper drogim modelem z włókna węglowego.

Do wyboru masz wiele modeli w kilku głównych kategoriach:

  • elektryczne rowery miejskie (e-CITY), które mogą z powodzeniem zastąpić Ci samochód w załatwianiu codziennych spraw. Najczęściej mają lekkie akumulatory i silniki w przedniej piaście. Dzięki temu utrzymują niską cenę i są intuicyjne w obsłudze. Zamontowane akcesoria (podpórki, oświetlenie, błotniki, bagażniki) dodają im wszechstronności. To najczęstszy wybór osób pracujących w biurach.
  • Rowery turystyczne, czyli e-CROSS i e-TREKKING sprawiają, że wyprawy rowerowe stają się jeszcze bardziej ekscytujące. Możesz jechać dalej i czerpać jeszcze więcej satysfakcji: pagórki stają się bardziej płaskie, ale nie tracisz nic z genialnych widoków! Propozycja dla poszukiwaczy przygód.
  • Rowery elektryczne e- MTB) są tworzone z myślą o pasjonatach jazdy terenowej. Cechują je silniki centralne i akumulatory zintegrowane z ramie. Szerokie opony 27,5” lub 29” przecinają pewnie przeszkody przed Tobą. Elektryczne rowery górskie wykorzystują te same sprawdzone komponenty, co ich analogowi bracia, czyli np. osprzęt Shimano Deore, XT lub SLX, SRAM Eagle oraz mocne hydrauliczne hamulce tarczowe.
Sonda
Czy jako rowerzysta czujesz się bezpieczny na polskich drogach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze