paliwo, stacja paliw, stacja benzynowa, tankowanie,

i

Autor: Shutterstock

Ropa będzie tania jeszcze przez długie lata. A jak wyglądają ceny na stacjach?

2016-08-05 19:24

Zdaniem ekspertów nic nie wskazuje na to, by ceny ropy w najbliższych latach miały być wyższe niż obecnie. To może być dobra wiadomość dla m.in. kierowców. W ostatnim tygodniu ceny na polskich stacjach spadały. Dziś były niższe, niż rok temu o tej samej porze.

Ostatnie dwa miesiące to okres spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach (o ok. 20 proc.). Pomimo faktu, iż przez ostatnie dwa dni kwota, jaką trzeba było zapłacić za baryłkę poszła w górę, wszystko wskazuje na to, że było to tylko chwilowe odbicie.

Alan Greenspan, były prezes Rezerwy Federalnej USA spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat cena surowca będzie kształtować się w przedziale od  40 do 50 dolarów za baryłkę. Przy poziomie 50 dolaów cena byłaby na tyle wysoka, aby zachęcić do nowej produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj również: PGNiG zajmie miejsce Gazpromu na Ukrainie?

Podobne opinie formułują inni eksperci. – Na razie nie ma jakichś przekonujących informacji, które spowodowałyby znaczący wzrost cen ropy naftowej – ocenia z kolei Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd. w Melbourne. –  Odbicie cen ropy, jakie widzieliśmy w ciągu dwóch poprzednich dni, okazało się krótkotrwałe – podkreśla.

A jak sytuacja wygląda na polskich stacjach? Z danych Polskiej Izby Paliw Płynnych wynika, że dziś (5 sierpnia br.) średnie ceny detaliczne paliw ukształtowały się na poziomie: 4,07 zł/l olej napędowy; 4,29 zł/l benzyna 95-oktanowa i 1,66 zł/l autogaz. Właściciele diesli tankują więc o 0,50 zł/l taniej niż rok temu; benzyna kosztuje o 0,66 zł/l mniej, a LPG o 0,28 zł/l.

Zobacz także: Szokujący raport ws. urzędniczych samochodów. Instytucje ukrywają dane!

Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. małopolskim: 3,98 zł/l (-6 gr/l od 29 lipca). Najdroższy zaś zachodniopomorskie: 4,13 zł/l (-8 gr/l przez ostatnie 7 dni). Największe zmiany to lubuskie: -9 gr/l przy średniej 4,08 zł/l.

Stacje w woj. śląskim sprzedają za to najtańszą benzynę: średnia 4,20 zł/l (-5 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższą: 4,38 zł/l (-9 gr/l). Największe zmiany to lubuskie: -10 gr/l przy średniej 4,28 zł/l.

Na terenie woj. łódzkie jest najtańszy autogaz: 1,62 zł/l (+3 gr/l). Najdroższy to ponownie zachodniopomorskie: 1,75 zł/l (bez zmian). Największe zmiany to podkarpackie: +10 gr/l przy średniej 1,66 zł/l.

Źródło: PAP, pb.pl, Polska Izba Paliw Płynnych; oprac. MK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze