Banki podnoszą oprocentowanie

i

Autor: Arkadiusz Ziółek/ East News Banki podnoszą oprocentowanie

Rośnie oprocentowanie depozytów i lokat. Dwa największe banki podnoszą stawki

2022-05-13 16:50

Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Podniesienie stawek zadeklarowały Pekao i PKO BP. - Po raz kolejny w ostatnich tygodniach podnosimy oprocentowanie lokat, premiując szczególnie długoterminowe oszczędzanie - przekazał prezes Banku Pekao Leszek Skiba. W przypadku lokaty na 3 lata oprocentowanie w Pekao wyniesie 6 proc. - PKO Bank Polski od 20 maja podnosi oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych, z oprocentowaniem 5,75 proc. w skali roku - poinformował bank PKO. Od 1 czerwca wzrośnie oprocentowanie już istniejących lokat.

Banki podnoszą lokaty

Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Premier pytany o to, w jaki sposób chce skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: "Poprzez perswazję". Natomiast w środę szef rządu zapowiedział wprowadzenie nowego typu obligacji powiązanych ze stopami procentowymi NBP. - Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc. – wyjaśnił. Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że w czerwcu resort wprowadzi do stałej oferty dwa nowe typy obligacji: roczne i dwuletnie o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Obligacje roczne będą nowym instrumentem oszczędzania stanowiącym bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Nowe obligacje dwuletnie zastąpią dotychczas sprzedawane obligacje o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu.

 Lokata w PKO BP: Nowe stawki

PKO Bank Polski poinformował, że od 20 maja zmieni się oprocentowanie Lokaty mobilnej. Można ją założyć w aplikacji mobilnej IKO, na kwotę do 50 tys. zł. 1 czerwca wzrośnie oprocentowanie już istniejących lokat. Nowa oferta skierowana będzie zarówno do obecnych, jak i nowych klientów banku.  Jak podkreśliła prezes PKO Banku Polskiego Iwona Duda, „wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotowaliśmy, zarówno dla naszych obecnych, ale też nowych klientów atrakcyjną i konkurencyjną ofertę depozytową. Wierzymy, że dzięki takim rozwiązaniom nie tylko dbamy o stan portfeli Polaków i wzrost ich oszczędności, ale aktywnie wspieramy tym samym polską gospodarkę". Dodała, że wysokie oprocentowanie lokat będzie wyraźnie przekraczało poziomy, jakie dotychczas były dostępne na rynku.

Duda zaznaczyła, że PKO BP uważnie obserwuje otoczenie gospodarcze i reaguje na bieżącą sytuację klientów. "Przygotowaliśmy kompleksową i różnorodną ofertę oprocentowania depozytów zarówno dla naszych aktualnych jak i nowych klientów. W ten sposób nie tylko dbamy o stan portfeli Polaków, a także aktywnie wspieramy polską gospodarkę" - wskazała. Dodała, że wysokie oprocentowanie lokat będzie przekraczało poziomy, jakie dotychczas były dostępne na rynku. Np. miesięczna lokata - którą będzie można założyć bez odwiedzania oddziału za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO – będzie oprocentowana na poziomie 5,75 proc. – podała.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Lokata w Pekao: Jakie odsetki?

- Szybko odpowiadamy na zmiany w otoczeniu i po raz kolejny w ostatnich tygodniach podnosimy oprocentowanie lokat, premiując szczególnie długoterminowe oszczędzanie. Wprowadzamy naprawdę duży wybór lokat zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów - przekazał, cytowany informacji prasowej, prezes Banku Pekao Leszek Skiba.  Jak poinformowało w piątek Pekao, na kolejnej, przygotowanej przez bank podwyżce stawek oprocentowania lokat zyskają zarówno obecni, jak i nowi klienci, którzy zdecydują się oszczędzać w Pekao. Zmiany w oprocentowaniu mają wejść w życie w najbliższy wtorek, 17 maja (oprócz oferty promocyjnej lokaty 5 proc. – od 19 maja).

 Przygotowane przez Pekao nowe oferty zakładają oprocentowanie od 3 proc. do 6 proc. w skali roku w zależności m.in. od kwoty ulokowanej na lokacie, czy długości oszczędzania.  - Przy powierzeniu bankowi środków na 3 lata oprocentowanie lokaty wyniesie aż 6 proc. i to bez maksymalnej kwoty, ale atrakcyjne stawki dotyczą również szeregu innych produktów, jak np. promocyjnej lokaty (...) na 5 proc. na 3 miesiące" - przekazano. Bank przypomniał, że w ostatnich tygodniach podnosił obowiązujące stawki lokat i kont oszczędnościowych.

Sonda
Czy przy większym oprocentowaniu założyłbyś lokatę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze