Akcje państwowych spółek odjeżdżają konkurencji

i

Autor: EAST NEWS Akcje państwowych spółek odjeżdżają konkurencji

Rośnie wartość akcji giełdowych spółek Skarbu Państwa

2021-05-14 12:43

Notowania giełdowe z ostatnich trzech miesięcy pokazują, że inwestorzy odzyskali zaufanie do największych spółek Skarbu Państwa - podaje portal Money.pl. i dodaje, że "dzięki rekordom KGHM indeks PiS osiąga najwyższe wartości od początku drugiej kadencji rządu". W ciągu trzech ostatnich miesięcy na koncie Ministerstwa Aktywów Państwowych przybyło 11 mld zł.

Jak podaje portal Money.pl rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. "Dobrze obrazuje to indeks PiS 2.0, którego wartość od początku lutego, od ostatniej aktualizacji indeksu mocno wzrosła" - czytamy.

Od ostatniej aktualizacji indeksu wartość portfela akcji, które należą do Ministerstwa Aktywów Państwowych, w analizowanych przez Money.pl dziesięciu państwowych spółkach wzrosła o ponad 11 mld zł. O tyle więcej jest zapisane na koncie Skarbu Państwa.

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Łącznie Skarb Państwa ma w akcjach spółek: PGNiG, KGHM, PKO BP, PZU, PGE, PKN Orlen, JSW, Lotos, Tauron i Enea około 92 mld zł. Najwięcej zyskał na wartości pakiet akcji PGE (2,58 mld zł). Jeszcze trzy miesiące temu akcje energetycznego giganta były wyceniane poniżej 7 zł za sztukę, teraz to wyraźnie ponad 9 zł.

Pozytywnie nastrajają inwestorów m.in. informacje o coraz większym zaangażowaniu sektora w "zieloną energię" i wydzieleniu ze spółek energetycznych kopalni, które są dla nich obciążeniem. Przy tym na uwagę zasługuje fakt, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest jedyną w indeksie PiS, która względem stanu z początku lutego zaliczyła zjazd na akcjach.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Nowy ład. 500 plus i kompleksowa pomoc dla młodych, rodziców, seniorów

Zyskują na wartości akcje PKO BP i PKN Orlen - od lutego do puli doszło w sumie około 3,4 mld zł. Na wyróżnienie zasługuje KGHM. Miedziowy gigant bije rekordy na giełdzie. Jedna akcja kosztuje około 220 zł, a jeszcze przed pandemią, która też mocno uderzyła w spółkę, były warte nie więcej niż 100 zł.

Najnowsze