Miała być wielka rosyjska inwestycja w Polsce, ale wojna pokrzyżowała te plany
Zakład produkcyjny zlokalizowany w Wykrotach, specjalizujący się w produkcji wełny skalnej, jest jednym z największych pracodawców w regionie. Został uruchomiony w 2021 roku, jako inwestycja rosyjskiej korporacji Technonicol. Działalność fabryki wstrzymano po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wtedy też kontrolę nad przedsiębiorstwem przejęła spółka Boerner Insulation. Podejrzewano, że w ten sposób rosyjscy miliarderzy próbują ominąć sankcję.
Z racji na przepisy ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę, do przedsiębiorstwa dobrano zarząd przymusowy, a następnie rozpoczęto sprzedaż aktywów. Pojawiło się 20 ofert nabycia, z czego 30 proc. przedstawiły firmy pochodzące z Polski.
Sprzedaż miała objąć tylko aktywa zakładu, a nie udziału w spółkach, tak aby wyeliminować roszczenia od rosyjskich właścicieli. Dla inwestora było to o tyle korzystne, że mogli uniknąć sporów własnościowych oraz majątkowych.
Fabrykę rosyjskiego koncernu przejęło Holcim Polska, należąca do szwajcarskiego Holdingu
Ostatecznie zakład produkcyjny w Wykrotach przejęła spółka Holcim Polska. W ramach transakcji firma będzie prowadzić działalność dystrybucyjną na rynku w Polsce i na rynkach europejskich.
Nabywcą jest producent m.in. niskoemisyjnych cementów, betonu o mniejszym śladzie węglowym, czy kruszywa z recyklingu.
Polska spółka Holcim jest częścią szwajcarskiego koncernu Holcim, który od 2015 roku wchodzi w skład grupy LafargeHolcim. Koncern zatrudnia około 70 tysięcy pracowników w 70 krajach na całym świecie.
Jak wskazuje spółka, inwestycja w fabrykę w Wykrotach pozwoli jej na osiągnięcie strategicznego celu, tj. rozwoju w segmencie wysokiej jakości rozwiązaniach budowlanych.
