kopalnia Turów

i

Autor: Przemysław Fiszer Rozmowy w sprawie kopalni Turów zostaną wznowione w środę - przyznał minister Kurtyka

Rozmowy w sprawie kopalni Turów zostaną wznowione w środę - przyznał minister Kurtyka

2021-06-22 18:36

W dniu dzisiejszym w Pradze zakończyła się kolejna tura rozmów polsko-czeskich w sprawie kopalni Turów. Na wypowiedź dla polskich mediów zdecydował się tym razem szef resortu klimatu i środowiska, minister Michał Kurtyka, który przyznał, że obie strony powrócą do stołu negocjacyjnego już w środę rano. „To były bardzo trudne dyskusje. Będziemy je kontynuować. Uzgodniliśmy ze stroną czeską, że wracamy do stołu negocjacyjnego jutro rano”

Kopalnia Turów: Rozmowy polsko-czeskie są bardzo skomplikowane 

Minister Kurtyka tłumaczył, że rozmowy są bardzo złożone, ponieważ jest bardzo wiele elementów, „które chcemy jednocześnie z naszymi czeskimi partnerami omawiać”"W oczywisty sposób my byśmy chcieli, żeby te rozmowy szły do przodu. Czujemy odpowiedzialność, czujemy też, że stosunki polsko-czeskie powinny być jak najszybciej wyprostowane. Umowa po obydwu stronach pomogłaby nie tylko stosunkom polsko-czeskim, ale także lokalnym społecznościom” - dodał Kurtyka. Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie rozpoczęły się 17 czerwca. Następnego dnia zostały przerwane, a następnie wznowione we wtorek. Mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym Czesi skierowali sprawę Turowa do TSUE

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Sonda
Czy Polska powinna zapłacić Czechom 40-45 mln euro za wycofanie skargi z TSUE?
Super Raport 22.06 (Sławomir Nitras - PO, Jarosław Sellin - wiceminister dziedzictwa narodowego i sportu, PiS), Sedno Sprawy: Marek Sawicki
Najnowsze