Szczepionka przeciwko wariantowi Omikron. Kiedy będzie dostępna?

i

Autor: Getty Images

Rusza nabór wniosków po 100 tys. zł za szczepienie przeciw COVID-19

2022-02-11 7:58

Pandemia sprawiła, że trzeba stworzyć wiele nowych przepisów i rozwiązań. Sposobem na walkę z dramatyczną sytuacją miały być szczepienia. Niestety, wywołały one wiele kontrowersji i lęk przed powikłaniami poszczepiennymi. Teraz osoby, którym faktycznie szczepionka przeciw COVID-19 zniszczyła zdrowie, mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne wynoszące nawet 100 tys. zł. Rusza właśnie nabór wniosków u Rzecznika Praw Pacjenta.

Pieniądze za szczepienie z poważnymi skutkami ubocznymi. Można składać wnioski o 100 tys. zł

Rusza świadczenie kompensacyjne dla osób, które m.in. walczą ze skutkami ubocznymi szczepionki przeciw COVID-19. Wnioski nawet o 100 tys. zł będzie można składać od soboty 12 lutego 2022 u Rzecznika Praw Pacjenta. Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.

Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.

W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe

Karpacz 2021: Bartłomiej Chmielowiec
Sonda
Czy pracodawca powinien weryfikować szczepienia pracowników?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze