Dania wprowadza obowiązkową służbę wojskową dla kobiet
W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji, jeszcze w tym roku Dunki zostaną objęte obowiązkowym poborem do wojska na równi z mężczyznami. Ta decyzja to element przyspieszonej reformy obronnej kraju, mającej na celu wzmocnienie jego bezpieczeństwa.
Do tej pory kobiety w Danii mogły służyć w wojsku jedynie jako ochotniczki. Jednak na początku czerwca 2025 roku, duński parlament przegłosował nowe przepisy, które rozszerzają obowiązek poboru również na kobiety.
Na jakich zasadach kobiety trafią do armii w Danii?
Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie osiemnastoletnie obywatelki Danii urodzone po 25 czerwca 2007 roku będą objęte losowaniem do służby wojskowej na takich samych zasadach jak mężczyźni. Tak jak do tej pory zostaje możliwość zgłoszenia się na ochotnika, a pozostałe miejsca zostaną obsadzone poprzez losowanie.
Co ciekawe, pierwotnie planowano włączyć kobiety do obowiązku wojskowego dopiero w 2027 roku, ale wprowadzenie przepisów przyśpieszono ze względu na zagrożenie militarne ze strony Rosji. Szef duńskiego programu poborowego podkreślił, że rozszerzenie poboru ma wesprzeć odstraszanie w ramach NATO.
Ze względu na atak Rosji na Ukrainę, w Danii zmodyfikowano programy szkolenia wojskowego, uzupełniając je doświadczeniami z Ukrainy.
W Danii mieszka ok. 6 mln osób. Duńska armia liczy 9 tys. żołnierzy zawodowych, a celem reformy jest zwiększenie liczby odbywających służbę wojskową z 4,7 tys. (dane z 2024 roku) do 6,5 tys.
Dania, kraj zamieszkały przez około 6 milionów osób, ma obecnie w swoich szeregach 9 tys. żołnierzy zawodowych. Celem reformy jest zwiększenie liczby osób odbywających służbę wojskową do 6,5 tys. rocznie do 2033 roku, w porównaniu z 4,7 tys. w 2024 roku.

Polecany artykuł: