Rekrutacja do polskiego wojska bez zbędnej zwłoki. Sejm uchwalił zmiany

2025-06-27 9:10

Sejm RP jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o obronie ojczyzny wprowadzając szereg kluczowych zmian mających na celu usprawnienie rekrutacji do wojska, poprawę zarządzania zasobami osobowymi oraz efektywniejsze finansowanie zakupów sprzętu wojskowego. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

rekruci i Sejm w czasie głosowania

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express, Marek Kudelski/Super Express

Sejm jednomyślnie za nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Co się zmieni?

Sejmowa nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny, poparta przez wszystkich 426 głosujących posłów, ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesu rekrutacji do wojska oraz poprawę zarządzania zasobami osobowymi. Jak podkreślił w Sejmie wiceszef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: "Ustawa, która naprawia niedociągnięcia. Umożliwia pilotom dobre kształcenie się i przygotowanie do obsługi Apache czy F-35 w Stanach Zjednoczonych. Docenia też tych, którzy służą ojczyźnie i wypłaca wyższe odszkodowania, jeśli taka konieczność zachodzi".

Ustawa o obronie ojczyzny została uchwalona w kwietniu 2022 roku, zastępując szereg wcześniejszych aktów prawnych regulujących funkcjonowanie Sił Zbrojnych RP i systemu obronności państwa. Od tego czasu była już kilkukrotnie nowelizowana.

Nowelizacja ustawy ułatwi rekrutację do wojska

Jednym z głównych celów nowelizacji jest przyspieszenie procesu rekrutacji do wojska. Wprowadzono regulację, zgodnie z którą "postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej prowadzi się bez zbędnej zwłoki". Zmiany dotyczą również zasad oceny zdolności psychologicznych kandydatów.

Ponadto, nowela doprecyzowuje zasady związane z wysyłaniem żołnierzy na dodatkowe nauki oraz przyznawaniem im dodatków za długoletnią służbę, służbę w jednostce wojskowej i motywacyjnych. Uregulowano także kwestie odbywania podróży służbowych w celu udziału w ćwiczeniach i szkoleniach oraz zwrotu kosztów dojazdu na poligony.

Zmiany w finansowaniu zakupów sprzętu wojskowego

Drugi istotny obszar zmian dotyczy finansowania zakupów sprzętu wojskowego, w szczególności za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowe przepisy mają umożliwić otwieranie przez Polskę rachunków bankowych w bankach centralnych państw realizujących zamówienia na uzbrojenie, a przychody z tych rachunków mają zasilać Fundusz.

W ustawie znalazły się również regulacje dotyczące zarządzania danymi osobowymi w MON oraz modyfikacje wymagań, które żołnierze muszą spełnić, aby zostać mianowanymi na stopnie kaprala i podporucznika.

Nowelizacja odnosi się także do kwestii finansowania opieki nad służącymi w armii końmi i psami służbowymi po zakończeniu służby. To gest w stronę tych zwierząt, które przez lata wiernie służyły w wojsku.

Rząd przyjął projekt nowelizacji w maju, a pierwsze czytanie w sejmowej komisji obrony narodowej odbyło się w czerwcu. Zgodnie z planem, nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia. Teraz przepisy trafią pod obrady Senatu, gdzie zostaną poddane dalszej analizie i głosowaniu.

Super Biznes SE Google News
Władysław Kosiniak-Kamysz IMPACT 2025
Quiz PRL. PRL-owska służba zdrowia: Pamiętasz te czasy?
Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki