węgiel tony

i

Autor: fot. UM Radom

Dodatek węglowy

Ruszyły kontrole w domach. Urzędnicy sprawdzają adresy, na które przyznano dodatek

2022-12-13 9:29

Pracownice Częstochowskiego Centrum Świadczeń 1 grudnia ruszyły na przeprowadzenie wywiadu. Przez tydzień odwiedzono niemal 200 domów i mieszkań w Częstochowie. Urzędnicy będą sprawdzać kolejne domy. Na kontrolę źródła ciepła można się nie zgodzić. Jednak niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku węglowego.

Odmowa przyjęcie kontroli oznacza odmowę wypłaty

Jak przyznają pracownice wywiad jest konieczny, gdy ktoś po wejściu w życie ustawy składał korektę swojej deklaracji i inne źródło ogrzewania zamienił na piec opalany węglem. Mamy obowiązek sprawdzić także adresy, z których przyszedł więcej niż jeden wniosek o wypłacenie dodatków: czy faktycznie jest tam więcej niż jedno mieszkanie składające się z kuchni, co najmniej jednego pokoju i łazienki. Piec może być wspólny, ale gospodarstwa muszą być odrębne - tłumaczy dyr. Czuma-Imiołczyk dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Dyrektorka przyznaje, że mieszkańcy pokazują pomieszczenia gospodarcze, które nie są zamieszkiwane. Bywa i tak, że wniosek o dodatek (na jeden adres) złożyli jednocześnie zarówno kobieta i mężczyzna, którzy są już po rozwodzie.

- W przypadku nienależnie pobranego dodatku pracownicy CCŚ najpierw występują o dobrowolny jego zwrot, a jeśli to nie działa, sprawę kierują do prokuratury- tłumaczy dyrektorka CCŚ.

W ustawie jest zapis, że jeśli podczas wizyt kontrolujących okaże się, że nie przez pomyłkę, a ze względu na chęć uzyskania dodatkowych pieniędzy od rządu, ktoś zadeklarował inne źródło ciepła w swoim domu, zostanie objęty on odpowiedzialnością karną.

Kto może przeprowadzać kontrolę?

Prawidłowość deklaracji CEEB sprawdzać mogą osoby, które zostały do tego upoważnione przez gminy, w których przeprowadzana jest kontrola oraz zostały wymienione w uchwale antysmogowej czy w innym programie ochrony powietrza.

Oznacza to, że kontroli, podczas której będzie prowadzona weryfikacja deklaracji, może dokonać m.in.:

  • Inspektor ochrony środowiska
  • Pracownicy oraz urzędnicy gminy
  • Kominiarze
  • Straż miejska, upoważniona do tego przez np. prezydenta miasta
  • Funkcjonariusze policji

Jak twierdzi w rozmowie z Gazetą Wyborczą, dyr. Czuma-Imiołczyk, wysyłanie urzędników w teren powoduje, że nie ma kto zajmować się naszą codzienną pracą, czyli wydawaniem decyzji w sprawie innych należnych częstochowianom świadczeń. Co więcej, pogoda jest, jaka jest, wciąż trwa przecież stan zagrożenia epidemicznego w związku z koronawirusem, więc wiele moich pracownic po tygodniu zbierania wymaganych wywiadów jest już na chorobowym - mówi dyrektor. 

Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Sonda
Czy chcesz mieć ogrzewanie podłogowe?
Najnowsze