Ryanair

i

Autor: Archiwum

Rynek lotniczy

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk. "Najgorszy rynek lotniczy w Europie"

2024-10-11 13:24

Co się dzieje z rynkiem lotniczym? Przewoźnik Ryanair zapowiedział wstrzymanie wszystkich operacji na lotniskach w Dreźnie, Lipsku i Dortmundzie. Z ograniczeniami ze strony Ryanaira musi liczyć się także Hamburg. Jakie są przyczyny takich działań?

Ryanair na lotniskach

Co się dzieje z linią lotniczą Ryanair? Irlandzka linia lotnicza w ostatnim czasie ogłasza, że wycofuje się z wybranych lotnisk. Kilka tygodni temu ogłoszono częściowe wycofanie się z Berlina. Teraz pojawiają się informacje o tym, że Ryanair zamierza znacznie ograniczyć swoją działalność w Hamburgu oraz całkowicie zrezygnować z lotnisk w Lipsku, Dreźnie i Dortmundzie. Co spowodowało, że szefostwo linii lotniczej decyduje się na takie kroki? Jak podają niemieckie media, zdaniem szefostwa Ryanaira winne temu mają być bardzo wysokie podatki na niemieckich lotniskach oraz monopol cenowy Lufthansy. Kiedy pasażerowie Ryanaira mają liczyć się z ograniczeniami dostępności rejsów? Zmiany mają wejść w życie w okresie wakacyjnym w 2025 roku. 

Choć Ryanair powoli wycofuje się z niemieckiego rynku ze względu na wysokie ceny tam obowiązujące, to rozwija się w innych krajach europejskich, takich jak Szwecja, Włochy, Węgry i Polska, i zwiększył tam swoją ofertę.

Tymczasem Niemcy pozostają daleko w tyle za innymi krajami w odbudowie rynku lotniczego po kryzysie związanym z koronawirusem ze względu na stosunkowo wysokie koszty podróży lotniczych. Inne linie lotnicze, takie jak Easyjet, również ograniczyły swoje rozkłady lotów z niemieckich lotnisk. Federalny Urząd Statystyczny wskazuje na szczególnie raptowny wzrost cen w pierwszej połowie 2023 roku. W przypadku cen lotów międzynarodowych zanotowano wzrost cen o prawie 25%, a lotót europejskich nawet o 32%.

Tanie linie uciekają z Niemiec

Wielokrotnie media już alarmowały, że  niemiecki rynek lotniczy zdominowany jest przez niemieckie linie lotnicze Lufthansy. W takiej sytuacji tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Easyjet i Wizz Air, rezygnują ze swojej oferty w Niemczech ze względu na wysokie koszty wejścia na ten rynek. W pierwszej połowie roku 2023 przepustowość na niemieckich lotniskach osiągnęła jedynie 63 procent poziomu z 2019 roku.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?
Pytanie 1 z 15
Z czego wykonane były popularne w barach mlecznych jarskie kotlety podawane w sosie pomidorowym?
QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze