Bonus za naprawę odzieży i obuwia. Rząd chce walczyć z marnotrawstwem

i

Autor: pexels.com

Bonus od państwa

Rząd dopłaci obywatelom ponad 100 zł za naprawianie ubrań i obuwia!

2023-07-13 11:00

Od października 2023 roku obywatele Francji będą dostać pieniądze za naprawę odzieży i obuwia - informuje dziennik "Le Monde". W ten sposób rząd chce walczyć z nadmiernym wyrzucaniem ubrań. Każdego roku Francuzi pozbywają się 70 tysięcy ton odzieży, z których dwie trzecie trafia na wysypiska śmieci.

Ekstra pieniądze za naprawę odzieży i obuwia

W ramach rządowego programu obywatele Francji  będą mogli wystąpić o nagrodę w wysokości 7 euro za naprawę obcasa i od 10 do 25 euro za naprawę odzieży w ramach funduszu o łącznej wartości 154 mln euro przewidzianego na lata 2023-2028.

We Francji w 2022 roku wypuszczono na rynek 3,3 mld sztuk odzieży, obuwia i tekstyliów domowych, jak podaje organizacja ekologiczna Refashion. Kilkadziesiąt tysięcy ton ubrań rocznie ląduje na wysypiskach śmieci. Program dopłat do napraw jest częścią szeroko zakrojonej reformy sektora tekstylnego, jednego z najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska na świecie, zapoczątkowanej przez francuski rząd z końcem 2022 roku.

"Celem jest wsparcie tych, którzy dokonują napraw" - powiedziała we wtorek francuska minister ekologii Berangere Couillard, odnosząc się zarówno do małych pracowni krawieckich, jak i do marek odzieżowych, które oferują usługi naprawcze. Couillard zaprosiła "wszystkie pracownie krawieckie i szewców do przyłączenia się" do rządowej akcji.

Sonda
Co robisz z niechcianymi ubraniami?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany