Rząd obniża podatki na energię. Sprawdź, ile zaoszczędzisz na prądzie i gazie

2021-11-30 14:27
Tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki zdradził, o ile spadnie cena benzyny
Autor: Krystian Maj/KPRM

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy obniżający VAT na gaz, ciepło systemowe i energię elektryczną z 23 na 8 proc. Dodatkowo całkowicie zniesiona zostanie akcyza na energię elektryczną. Nowe rozwiązania mają na razie obowiązywać przez I kwartał 2022 r. , jednak premier zapowiedział kontynuowanie działań gdyby nie udało się zdusić galopującej inflacji.

Tarcza antyinflacyjna. Ile zapłacimy mniej za prąd i gaz?

W praktyce oznacza to, że w ramach tarczy obniżony zostanie VAT na gaz ziemny. Zapowiedziano obniżkę podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Cena bez ogrzewania i CWU wynosi obecnie 116 zł, po obniżce wyniesie 102 zł. W przypadku opcji z ogrzewaniem i CWU to odpowiednio 1 145 zł i 1 006 zł. Rząd zapowiedział także dodatek osłonowy, który zrekompensuje m.in. koszty VAT energii elektrycznej. Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł. 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych oznacza, że zostaną one zwolnione z akcyzy, czyli z obecnych 5 zł/MWh spadnie do 0 zł/MWh.

Premier zaapelował jednocześnie do przedsiębiorstw o rzetelne kształtowanie marż i nie wykorzystywanie tej sytuacji do ich podnoszenia. Jednocześnie zapowiedział kontrole w tych firmach przez odpowiednie instytucje antymonopolowe.

Express Biedrzyckiej - Jacek Sasin

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane – dodał premier Mateusz Morawiecki. 

Dziś GUS podał nowe dane wg., których inflacja wyniosła 7,7 proc. Zgodnie z trendami NBP-na które powołał się Mateusz Morawiecki- inflacja powinna zacząć spadać na wiosnę przyszłego roku. Jednak jeśli nie pojawi się trend spadkowy działania antyinflacyjne mają być kontynuowane. 

Według premiera do galopującej inflacji  przyczynia się manipulacja cenami gazu przez Gazprom, rosnącymi cenami uprawnień emisji CO2 wprowadzanymi przez UE, rosnące na rynkach ceny surowców oraz wpompowanie 200 mld zł na rynek z tarczy dla przedsiębiorców. Jak przyznał premier dzięki tym działaniom osłonowym udało się ochronić wiele milionów miejsc pracy. Jak poinformował premier obecnie mamy jedne z najniższych wskaźników bezrobocia w całej UE oraz najniższe bezrobocie w historii III RP. 

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze