szkoła

i

Autor: Canva

Pensje nauczycieli

Rząd przyznaje 300 plus dla nauczycieli, ale kwota podwyżki jest niewystarczająca

2023-01-25 15:27

Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki, zmieniający rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, trafił w poniedziałek do opiniowania. MEiN proponuje podwyżkę w wysokości 7,8 proc. ZNP uważa, że to nie zrekompensuje inflacji. Projekt rozporządzenia MEiN, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy opublikowano w poniedziałek w RCL.

ZNP: proponowana podwyżka nie zrekompensuje inflacji

Projekt został przekazany do zaopiniowania m.in. Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. MEiN proponuje podwyżkę w wysokości 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od 1 września 2022 r. Proponowany przez resort edukacji wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. mających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wynosi dla nauczycieli: niemających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 266 zł; mianowanych – wzrost o 293 zł; dyplomowanych – wzrost o 326 zł.

Dla nauczycieli z drugiej grupy zaszeregowania płacowego (tj. mających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych), wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wyniesie – dla nauczycieli niemających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 271 zł; mianowanych – wzrost o 275 zł; dyplomowanych – wzrost o 282 zł.

ZNP poinformował w poniedziałek na Twitterze, że domaga się podjęcia przez MEiN procedury uzgodnieniowej "polegającej na rozpoczęciu negocjacji ze związkami zawodowymi nad treścią rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli". "Resort edukacji proponuje opiniowanie" – zwraca uwagę ZNP. Jak podkreśla Związek w liście do MEiN, istotnym etapem procedury uzgadniania, odróżniającym ją od opiniowania, jest merytoryczna dyskusja, podczas której możliwe będą negocjacje. "Przyjęty w budżecie wzrost wynagrodzenia nauczycieli tylko o 7,8 proc. w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli" – podsumowuje ZNP.

Sonda
Czy nauczyciele powinni dostać podwyżki?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany