RARS jako instytucja dedykowana na kryzysy, w czasie pokoju też przydatna
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest polską agencją wykonawczą podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Została utworzona na podstawie ustawy z 2020 r. o rezerwach strategicznych. RARS dba o zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliw nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej opcji kryzysowej.
Zadania RARS to utrzymywanie rezerw strategicznych, w tym ich przechowywanie, dokonywanie wymiany lub zamiany oraz przeprowadzanie konserwacji przechowywanych rezerw strategicznych oraz wykonywanie decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych dotyczących tworzenia, udostępnienia i likwidacji rezerw strategicznych.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarcza wodę pitną do rejonów dotkniętych powodzią, gdyż nie wolno wówczas używać wody ze studni ani gruntowej. RARS udostępniła 14,8 tys. ton żywności w latach 2020-2023.
Jakie rezerwy żywnościowe i medyczne przechowuje RARS?
W ramach żywnościowych rezerw strategicznych utrzymywane są następujące grupy towarów:
- Zboża i produkty zbożowe
- Mięso i przetwory mięsne
- Tłuszcze roślinne i zwierzęce
- Produkty mleczne
- Pozostałe (np. woda pitna mineralna, cukier)
W ramach medycznych rezerw strategicznych utrzymywane są następujące grupy towarów:
- Leki
- Opatrunki
- Środki dezynfekcyjne
- Surowice i szczepionki
- Odzież ochronna
- Sprzęt medyczny
- Sprzęt kwaterunkowy
- Wyroby medyczne jednorazowego użytku