Inwestycje w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Specjalna Strefa Ekonomiczna w całej Polsce? Tak rząd chce wspierać inwestycje

2018-02-21 16:07

Zachęty podatkowe będą dostępne na całym obszarze Polski bez ograniczeń terytorialnych, ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu – to główne założenie projektu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który przyjął we wtorek Sejm.

Rozwiązania proponowane w projekcie, przedłożonym przez ministra przedsiębiorczości i technologii, mają zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski przez stworzenie warunków, sprzyjających lokowaniu w naszym kraju ambitnych przedsięwzięć gospodarczych. Mają one zastąpić dotychczasowy system funkcjonujący w 14 specjalnych strefach ekonomicznych.

Zwolnienia podatkowe na nowych zasadach
Jak informuje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, jedną z najważniejszych propozycji jest całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenów. Oznacza to, że zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE.  Do tej pory obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha. Po zmianie, wykorzystany zostanie potencjał całej Polski, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych inwestycji, stanowiących siłę napędową regionów.

Sprawdź także: Specjalna strefa ekonomiczna. Czy opłaca się tam inwestować?

Projekt zakłada ponadto, że decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana będzie na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Im wyższa intensywność pomocy publicznej w regionie (dozwolona przez Unię Europejską), tym dłuższy będzie także okres zwolnienia. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności SSE, tj. do końca 2026 r., możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat.

Nowa rola spółek zarządzających
Proponowane przepisy wzmocnioną też rolę spółek zarządzających w systemie obsługi inwestora.
Spółki, które do tej pory zarządzały specjalnymi strefami ekonomicznymi staną się głównym punktem kontaktu w regionie (w ramach systemu obsługi przedsiębiorcy) oraz regionalnym punktem kontaktu, jeśli chodzi o pomoc publiczną w obszarze zwolnień podatkowych i dotacji rządowej. Zadanie związane z obsługą inwestorów korzystających z pomocy publicznej będzie realizowane przez spółki zarządzające przy współpracy z lokalnymi jednostkami oraz przy wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Spółki zarządzające będą działały na terenach powiatów przypisanych im w rozporządzeniu" – podał CIR.

Czytaj też: PIT 2017. Co możesz odliczyć od podatku

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zgodnie z projektem, kryteria ilościowe, czyli wymagane nakłady inwestycyjne zostaną dostosowane do możliwości firm z segmentu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP). Odbędzie się to przez odpowiednią redukcję wymagań standardowych obowiązujących duże firmy. Poprzez wsparcie MMŚP rząd planuje zwiększyć napływu inwestycji do rejonów słabiej rozwiniętych, które na obecnym etapie rozwoju nie są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom dużych inwestorów, jak np. infrastruktura czy dostępność zasobów ludzkich.

Projektowana ustawa powinna wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego przepisu, który zacznie obowiązywać w innym terminie.

Zobacz również: Morawiecki dla Superbiz.pl o nowej kwocie wolnej od podatku, strefach ekonomicznych i przemycie [WIDEO]

 

Źródło: CIR

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze