WIECZNA FABRYKA LUDWIKA GROHMANA NA TERENIE LSSE

i

Autor: Andrzej Zbraniecki WIECZNA FABRYKA LUDWIKA GROHMANA NA TERENIE LODZKIEJ SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ ( LSSE )

Specjalna strefa ekonomiczna. Czy opłaca się tam inwestować?

2017-09-23 20:00

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają przedsiębiorców, oferując im sporo korzyści. Premier Morawiecki chciałby, żeby cała Polska była taką strefą. Czy to jest możliwe?

Specjalne strefy ekonomiczne zaczęły mocno rozwijać się w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Pierwsza powstała w 1995 roku. W sumie dotychczas uruchomiono ich w Polsce 14. Wszystkie zajmują powierzchnię  ok. 21 463 ha. Czym w ogóle są owe strefy? Specjalna Strefa Ekonomiczna to  wyodrębniony administracyjnie obszar państwa, w którym można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach – przede wszystkim korzystając z określonych zwolnień podatkowych. Strefy ekonomiczne tworzy się po to, by przyspieszyć rozwój regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. Pierwotnie SSE zostały powołane na 20 lat. Później przedłużono ten czas do 2020 roku. Natomiast godnie z ostatnimi założeniami strefy mają działać do 2028 roku.

Jak się tworzy specjalne strefy ekonomiczne? Specjalna strefa ekonomiczna jest ustanawiana przez Radę Ministrów na wniosek ministra do spraw gospodarki w drodze rozporządzenia, po uzyskaniu opinii zarządu województwa oraz zgody rady gminy właściwej na położenie strefy. Daną strefą zarządza spółka akcyjna lub z o.o., w której skarb państwa lub samorząd województwa ma większość głosów na walnym zgromadzeniu.
W strefach mogą działać firmy, których wartość inwestycji wynosi w SSE minimum100 tys. euro,  udział środków własnych przedsiębiorcy musi stanowić co najmniej 25 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych inwestycji.  Z inwestycji w takiej strefie wykluczone są następujące branże: wytwarzanie materiałów wybuchowych, wyrobów tytoniowych, przetwarzanie paliw silnikowych, wyrób, rozlew i przetwarzania napojów alkoholowych oraz spirytusu przeznaczonego na cele inne niż produkcja biokomponentów, ośrodków gier hazardowych, a także usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

Jakie są korzyści z działania w specjalnej strefie ekonomicznej:
1. Zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT w zależności od formy prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę) od dochodu z działalności prowadzonej na terenie SSE i określonej w zezwoleniu do wysokości od 15 do 50 proc.
2. Dostępność atrakcyjnych, uzbrojonych gruntów wraz z całą niezbędną infrastrukturą.
3. Możliwość zakupu lub wynajmu nieruchomości już istniejących w strefie ekonomicznej. A także możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.
4. Możliwość skorzystania z grantu inwestycyjnego od rządu, dotacji powiatowych urzędów pracy oraz wsparcia ze środków unijnych.
5. Wsparcie administracyjne ze strony spółek zarządzających strefą w kwestiach prawnych i organizacyjnych związanych z realizacją inwestycji.

A jakie są największe minusy?
1. Obowiązek poniesienia określonych nakładów oraz prowadzenia działalności przez 3 lub 5 lat
2. Systematyczna opłata strefowa na pokrycie kosztów administracyjnych spółki zarządzającej SSE
3. Dodatkowe obowiązki związane ze sprawozdawczością oraz większa liczba kontroli związanych m.in. z wypełnianiem warunków zezwolenia oraz prawidłowości korzystania z pomocy publicznej przeprowadzanych przez organy podatkowe; w przypadku kiedy firma prowadzi działalność zarówno w SSE, jak i poza strefą, konieczność prowadzenia wyodrębnionej księgowości;.
4. Ceny nieruchomości nabywanych w strefie mogą być wyższe od cen podobnych nieruchomości znajdujących się w innej lokalizacji.

Zobacz: Bezrobocie rekordowo niskie

Przeczytaj: Biedronka rozda karty podarunkowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze