Rząd sprawdza faktury VAT. Tysiące transakcji do weryfikacji

2019-11-28 13:27 KaJa
MINISTERSTWO FINANSÓW.
Autor: mf.gov.pl

Ministerstwo Finansów sprawdza podatników i kontroluje podejrzane faktury. Na podstawie plików JPK VAT, które według przepisów wysyła każda firma będąca podatnikiem VAT, zidentyfikowano i poddano do weryfikacji ponad 80 tys. faktur.

Wybrane do weryfikacji dokumenty wystawione zostały przez podmioty niezarejestrowane do VAT i opiewają one na kwotę 2,7 mld złotych. Według informacji przekazywanych przez resort finansów, dzięki wnikliwej analizie plików JPK VAT tylko w pierwszym półroczu 2019 roku Krajowa Administracja Skarbowa rozpoznała rozbieżności dotyczące kwoty 8,7 mld złotych, z których VAT stanowił 1,15 mld złotych.

Czytaj również: ZUS nie wysyła poleconych, a żąda odpowiedzi w terminie

Od 2018 roku każda firma będąca podatnikiem VAT ma obowiązek wysyłania plików JPK VAT czyli tak zwanych Jednolitych Plików Kontrolnych. To specjalny zbiór danych, które zawierają informacje o wszystkich operacjach gospodarczych firmy za dany okres rozliczeniowy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia JPK VAT było umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności i zmniejszenie ich uciążliwości.

Najnowsze