pieniądze wynagrodzenie gotówka banknoty

i

Autor: Mariusz Grzelak pieniądze wynagrodzenie gotówka banknoty

Płatności gotówkowe

Rząd wprowadza limity płatności gotówką. Co się dzieje?

2022-11-10 16:55

Będzie nowy limit płatności gotówką. Zmiany wejdą w życie wraz z początkiem 2024 r. Od 1 stycznia 2024 r. gotówką nie będzie wolno płacić przedsiębiorcom powyżej nowej, niższej sumy. Pierwotnie zmiany miały być wprowadzone już w 2023 r., jednak termin odroczono-informuje Strefa Biznesu.

Jakie będą zachęty do płacenia bezgotówkowego?

Jak informuje portal, zmiany obejmować będą transakcje pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Powyżej 20 tys. zł nie będzie możliwości płacenia gotówką.

-Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 tys. zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski - czytamy w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw-czytamy na portalu.

Jak czytamy, ustawa przewiduje zachęty do płacenia bezgotówkowego. To m.in. ulga dla przedsiębiorców w podatku CIT oraz PIT.

-Podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej może odliczyć od podstawy obliczenia podatku (...) wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego – czytamy w ustawie z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - czytamy na portalu.

Według portalu w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami obniżeniu ulegnie limit z 15 tys. zł do 8 tys. zł. Nowy obowiązek będzie w mocy prawnej od stycznia 2024 r.Jeżeli transakcja była dokonywana w innej, niż polska waluta – trzeba będzie zastosować średni kurs walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Sonda
Wolisz płacić gotówką czy kartą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany