Henryk Kowalczyk

i

Autor: @HenrykKowalczyk/FACEBOOK Henryk Kowalczyk

Rząd PiS wycofa się z Polskiego Ładu? Minister Rolnictwa punktuje bezlitośnie

2022-02-14 8:33

Polski Ład okazał się niezbyt udanym projektem rządzących, który jest powszechnie kojarzony z finansowym i podatkowym chaosem, oraz ustawami "na szybko" łatającymi dziury programu. Pojawiły się głosy, że rząd powinien wycofać się z pakietu ustaw. Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rozwiał wszystkie wątpliwości dotyczące programu.

Polski Ład ma być korzystny dla rolników

Pytany, czy Polski Ład pomoże rolnikom, Kowalczyk stwierdził, że na pewno. "Ogromne pieniądze idą w kolejnych transzach dla samorządów na budowę infrastruktury na obszarach wiejskich. Będą nowe drogi, wodociągi, kanalizacje, oczyszczalnie przydomowe, energia odnawialna dla rolników, czyli dodatkowe źródła dochodu. Ale też możliwości przetwórcze dla rolników. Jest dużo rzeczy w ramach Polskiego Ładu, które ucieszą rolników. Może nie bezpośrednio dotacje do rolnictwa, do produkcji rolnej, ale wiele rzeczy pośrednich na pewno będzie korzystne dla rolników" - wskazał.

ZOBACZ Polski Ład i zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. „Podatek od podatku”

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Na uwagę, że rolnicy chcą, aby rząd zajął się cenami nawozów, energii i paliw, bo przy obecnych kosztach żadna produkcja im się nie opłaci i uważają, że to powinno być zawarte w Polskim Ładzie, minister odparł: "tak, pełna zgoda i dlatego chcemy się tym zająć".

"Jeśli chodzi o ceny paliw, to one są teraz najtańsze od długiego czasu. Została obniżona akcyza, został obniżony VAT, więc paliwa są już najtańsze w UE. Energia elektryczna niestety nie jest najtańsza, ale ceny nie wzrosły tak dramatycznie. Problemem są nawozy i faktycznie tu jest dramat. Gaz zdrożał wielokrotnie, wobec tego nawozy, w których główny składnik kosztowy to gaz, zdrożały ponaddwukrotnie" - powiedział.

Stąd – jak dodał - zabiegi o to, by pomóc rolnikom. "To są bardzo duże pieniądze i bez zgody Komisji Europejskiej nie możemy samodzielnie zrobić dopłat np. do nawozów. Stąd wystąpienie premiera do KE o wyrażenie zgody na dopłatę do zakupu nawozów. Komisja w tej sprawie wypowie się 2 marca. Najlepiej by było, aby wyasygnowała środki finansowe na pomoc dla rolników w całej Unii Europejskiej, ale my będziemy też zadowoleni, nawet z tego, jeśli pozwoli nam z budżetu krajowego rolnikom pomagać" – wskazał.

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?

Pytany, czy Polska zrezygnuje z Funduszu Odbudowy, jak mówił Adam Bielan, Kowalczyk odpowiedział, że nie mamy zamiaru rezygnować. "Nie wiem, czy Adam Bielan to miał na myśli, później prostował swoją wypowiedź, że został źle zrozumiany. Fundusz Odbudowy nam się należy jak każdemu krajowi Unii Europejskiej. Wiem, że ze względów pewnie politycznych lub innych Komisja Europejska przytrzymuje nam zatwierdzenie tego, natomiast nie odmawia, bo nie ma żadnych podstaw do odmowy. Wcześniej czy później będziemy te pieniądze mieli. Już będziemy pewne działania uruchamiać w tym roku z budżetu, jak gdyby zaliczkowo z budżetu krajowego" - wskazał. (PAP)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze