dowód osobisty

i

Autor: Urząd Miasta Szczecin

Decyzje rządu

Rząd zajmie się lombardami i e-dokumentami

2023-02-28 5:31

We wtorek 28 lutego 2023 roku o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem ustawy o aplikacji mObywatel, zakładającym zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, a także projektem ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Jednym z celów przygotowania projektu jest uregulowanie działalności lombardów oraz wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, jakie te firmy naliczają.

Aplikacja mObywatel

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronach rządowych, na wtorkowym (28.02.2023) posiedzeniu ministrowie rozpatrzą m.in. projekt ustawy o aplikacji mObywatel, zakładający, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane przez państwo na równi z dokumentami w aplikacji. Dokumenty tradycyjne będą nadal obowiązywały. W aplikacji mObywatel ma się znaleźć możliwość wystawiania pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych, a także wnosić opłaty urzędowe. Wprowadzone zostaną także powiadomienia, które będą przypominały jej użytkownikom o konieczności m.in. aktualizacji. Aplikacja mObywatel niedawno skończyła pięć lat i do tej pory zanotowała 9 mln pobrań. Za jej pośrednictwem pobrano ponad 5 mln certyfikatów covidowych, czy ponad 3,7 mln dokumentów mPrawo jazdy.

Rząd zajmuje się lombardami

Rada Ministrów ma również omówić we wtorek projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Jednym z celów przygotowania projektu – który wcześniej nosił nazwę projektu ustawy o działalności lombardowej – jest uregulowanie działalności lombardów oraz wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, jakie te firmy naliczają. Propozycja zakłada m.in., że przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową muszą mieć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej; projekt przewiduje też m.in. powstanie rejestru przedsiębiorców lombardowych, który będzie prowadzić KNF.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji mObywatel?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze