Nie na cmentarzu, a w mieście. Chryzantemy przyozdobiły Kielce

i

Autor: UM Kielce

Rząd zapłaci fortunę za kwiaty po Wszystkich Świętych. Kwota jest szokująca

2020-11-13 15:29

Locdown w Polsce na razie ma formę pełzającą. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych rząd zdecydował zamknąć cmentarze niemal w trybie natychmiastowym. Sprzedawcy i plantatorzy chryzantem stanęli przed widmem bankructwa. By tak się nie stało, postanowiono odkupić od nich rośliny i wesprzeć finansowo. Do tej pory na pomoc dla tej grupy przeznaczono ponad 84 mln zł.

Koronawirus w Polsce szaleje. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych rząd zamknął cmentarze. Oznaczało to bankructwo dla sprzedawców chryzantem i ogrodników. Natychmiast z pomocą ruszyli ludzie i kupowali kwiaty na balkony. Wsparcie okazali też samorządowcy i odkupili kwiaty do dekoracji swoich małych ojczyzn. Po wydanej decyzji zreflektował się też rząd i zaoferował wsparcie dla pokrzywdzonych taką decyzją ogrodników i przedsiębiorców. Ogłoszono skup kwiatów przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jednak wsparcie było na wniosek, a zakup roślin/ a raczej rekompensata za niesprzedane na rynku rośliny, po odgórnie ustalonej cenie: 20 zł za doniczkę i 3 zł za gałązkę ciętą. Mało tego, rekompensata należeć się mogła tylko tym, którzy  mieli co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

Do ARiMR wpłynęły wnioski od 5,3 tys. przedsiębiorców na kwotę 84 mln zł. Posiadacze chryzantem zgłosili do odbioru 7 mln sztuk tych kwiatów, w tym 3,7 mln szt. ciętych i 3,3 mln doniczkowych. Wnioski można było składać do 6 listopada.

Premier o szczepionce na koronawirusa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze