Skład szczepionki na Covid-19

i

Autor: Getty Images

Rząd zapłaci za transport seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19. Jest jednak haczyk

2021-01-07 15:48

Rząd zapłaci samorządom za przywożenie seniorów i osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień, gdzie będą mogli otrzymać darmową szczepionkę przeciwko COVID-19. Rozliczenie ma mieć formę ryczałtową. Niestety, z rządowych dopłat do transportu nie będą mogły skorzystać wszystkie miasta. Gdzie jest haczyk?

Rząd zapłaci tylko 80 proc. kosztów dowozu poszczególnych osób do punktów szczepień. Za 20 pro. puli odpowiadają samorządy. Rządzący założyli, że w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców przewóz osoby niepełnosprawnej będzie kosztował 75 zł, zaś w przypadku mniejszych gmin będzie to pula 65 zł od osoby. Natomiast w przypadku seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie mają orzeczeń o niepełnosprawności w stopniu znacznym, koszty przewozu osoby do punktu szczepienia ustalono na poziomie 30 zł. I bardzo ważna informacja. Niestety, takich dopłat nie przewidziano w przypadku dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w których działa publiczny transport miejski. Szczegółowych informacji na temat przewozów mają udzielać koordynatorzy/pełnomocnicy do spraw COVID-19, którzy zostali powołani w każdym urzędzie wojewódzkim na terenie kraju. O tym, kto będzie przewoził osoby chętne do przyjęcia szczepionki, w zasadzie zależy od samorządu. Jak zapewniają przedstawiciele rządu, swoją pomoc zadeklarowali m.in,. strażacy zawodowi i strażacy ochotnicy.

Szczepionka na koronawirusa. Dla kogo może być niebezpieczna?

Przypominamy, z koronawirusem walczymy już niemal rok. Do końca marca chętni seniorzy mają mieć możliwość przyjęcia szczepionki. W grupie seniorów, którzy mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności są osoby powyżej 70. roku życia.

Ogród Botaniczny zimą
Sonda
Czy chcesz się zaszczepić przeciw COVID-19?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze