Nowości mieszkaniowe od Hossy!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Nieruchomości

Rządowe "nie" dla hurtowego kupowania mieszkań. Co szykuje władza?

2022-10-22 13:57

W najbliższych tygodniach zostaną przedstawione rozwiązania prawne ws. regulacji hurtowego rynku mieszkań, preferujące nabywców indywidualnych - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego rodziny nie powinny konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi. Wskazał, że "gotowe rozwiązania prawne zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach tak, by nabywcy indywidualni jak najszybciej byli preferowani w zakupie mieszkania".

"Intensywne prace", ale szczegółów brak

"Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań" - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zdaniem szefa MRiT "rodziny nie powinny przecież konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi". Mieszkanie to podstawowe dobro i osoby indywidualne, decydujące się na jego zakup, muszą być uprzywilejowane - zaznaczył minister. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dla funduszy kupujących hurtowo mieszkania w Polsce będzie wprowadzona prawdopodobnie dodatkowa opłata.

Burza rozpętała się po tym jak, całe warszawskie osiedle zostało wykupione przez fundusz inwestycyjny. Przez to jak tłumaczył Morawiecki ceny mieszkań będą rosły.

Blokada hurtowego zakupu mieszkań to zły pomysł?

W rozmowie z Business Insider krytycznie do zapowiedzi wprowadzenia opłaty odniósł się ekspert rynku nieruchomości portalu Morizon.pl Marcin Drogomirecki. Jak ostrzegał, taki ruch w czasach wysokiej inflacji i niskiej dostępności kredytów uderzy przede wszystkim nie w fundusze, ale rynek nieruchomości i przedsiębiorstwa z nim powiązane — przede wszystkim polskie firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz czy produkcją mebli.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Najnowsze