Mieszkanie i pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Nieruchomości

Rząd gromadzi dane o cenie mieszkań. Ma powstać specjalny portal

2024-03-28 16:54

Rząd Tuska chce kontynuować pomysł poprzedników utworzenia "Portalu Cen Mieszkań". Trwają prace nad centralną bazą danych o rynku mieszkań; projekt będzie uruchamiany etapowo. Znajdą się w nim statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju, z rynku pierwotnego i wtórnego. Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Ceny mieszkań. Dane mają być bardziej wiarygodne 

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji i nieruchomości (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, kondygnację), jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne takich nieruchomości np. w danym województwie, powiecie, miejscowości czy nawet dzielnicy. Jak czytamy na rządowej stronie dane będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. 

Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.

W lipcu ubiegłego roku rząd przyjął przepisy, dzięki którym miał powstać dostępny dla wszystkich Portal Cen Mieszkań. Sygnalizował to ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda, który deklarował, że trzeba skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości.

"Dane z portalu będą bardziej wiarygodne niż dane prezentowane np. przez komercyjne portale z ogłoszeniami o nieruchomościach do sprzedaży, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych" - mówił Buda. Jak komentował, "dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi".

Teraz pomysł zamierza wdrożyć nowy rząd Tuska. 

Pieniądze to nie wszystko Jakub Wiech

QUIZ PRL. Wielkanoc w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
W PRL-u Wielkanoc nazywana była:
QUIZ PRL. Wielkanoc w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze