Rządowa ustawa pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada "bezpieczne kredyty" udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK. Procedowanie ustawy jest na ostatnim etapie legislacji - zgłoszonymi do niej poprawkami Senatu ma się zająć Sejm. Ustawa ma wejść w życie od 1 lipca.
Rządowy program mieszkaniowy. PKO BP chce być liderem
"Chcemy być liderem na tym rynku, ponieważ jesteśmy najwięksi" - powiedział PAP wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu Dariusz Szwed.
Jak dodał, deweloperzy informują o tym, że mają porezerwowane mieszkania, szczególnie te mniejsze czy też średnich rozmiarów w związku z oczekiwaniami klientów wynikającymi z wdrożenia rządowego programu.
"Myślę, że to początkowe zainteresowanie będzie spore. Sądzę, że PKO BP, może mieć w tym największy udział" - ocenił Szwed. Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes poinformował, że bank jest gotowy, aby ten kredyt oferować od 1 lipca br.
Nowy program mieszkaniowy. Do kogo jest skierowany?
W połowie kwietnia Sejm uchwalił ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wprowadza ona tzw. bezpieczny kredyt i konto mieszkaniowe, a także umożliwia waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na start. Ponadto regulacja ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także zwiększa tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.
Zgodnie z ustawą, "bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich.
"Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.
Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca br. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił poprawki do tej ustawy. Jedna z propozycji senatorów zmienia oprocentowanie tego kredytu z 2 procent na 0 procent. Poprawki Senatu rozpatrzy Sejm. Wartość aktywów PKO Banku Polskiego wynosi 444 mld zł. W I kwartale 2023 r. bank wypracował blisko 1,5 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,7 mln klientów.
Polecany artykuł: