Zakopane

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Zakopane

Są pieniądze dla górali. Nawet 8 mln zł dla każdej z 200 górskich gmin. Jak dostać pieniądze

2021-01-11 13:25

Pandemia wymusza lockdown. W tym roku zimowe ferie wyglądają inaczej. Polacy nie mogą legalnie masowo ruszyć w góry, bo nie działają tam pensjonaty, hotele, stoki. Straty górali są ogromne. Rząd stworzył program wsparcia specjalnie dla około 200 górskich gmin.

Już ponad 150 mld zł od początku pandemii poszło na wsparcie firm. Teraz specjalne wsparcie popłynie do gmin górskich, które tracą krocie przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, do 17 stycznia nie mogą działać hotele, stoki narciarskie. W tym sezonie górale wiele stracą na turystyce górskiej. Rząd opracował specjalny program wsparcia dla gmin górskich i działających w nich przedsiębiorców. Na ten cel przeznaczono miliard złotych.

Plan wsparcia dla blisko 200 gmin górskich w Polsce. Każda z gmin otrzyma dwojakiego rodzaju wsparcie:

- umorzenie podatku od nieruchomości. Rząd refinansuje gminie 80 proc. kosztów takiego umorzenia. Chodzi o utratę dochodów z powodu zwolnienia w I kwartale 2021 roku z podatku od nieruchomości w zakresie usług hotelarskich, wyciągów narciarskich, stoków. W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.

- rząd przeznacza 700 mln zł na inwestycje górskie. Z tej puli każda gmina może otrzymać maksymalnie 8 mln zł. Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia mają być wydatki poniesione przez gminę na inwestycje w latach 2016-2020. Pieniądze popłyną do gmin w ciągu miesiąca od podjęcia uchwały przez Radę Ministrów. Pieniądze będą na wniosek gminy składany u wojewody..

Jak zapewnia wicepremier Jarosław Gowin, nie jest to ostatnia forma wsparcia dla firm ponoszących straty przez pandemię koronawirusa.

Ogromne straty galerii handlowych. Branża domaga się odszkodowań

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Rządzie, oddaj szczepienia samorządom
Sonda
Czy odczuwasz ekonomiczne skutki pandemii?
Najnowsze