Pomoc unijna realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma na celu wzmocnienie konkurencyjności polskich rolników, między innymi przez możliwy wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji.
WAŻNE! Zielone światło dla spółdzielni rolniczych
Kto może ubiegać się o pomoc
O przyznanie pomocy finansowej mogą starać się nowo powstałe grupy producentów rolnych, które spełniają m.in. następujące warunki:
- składają się wyłącznie z osób fizycznych
- uzyskały osobowość prawną i wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym
- zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR na podstawie planu biznesowego
- łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli wcześniej członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej,
- zadeklarują realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.
Uwaga! Ze wsparcia takiego wykluczone jest tworzenie grup producentów zajmujących się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów.
Sprawdź koniecznie: Wzrosły emerytury dla rolników
Liczą się punkty
Złożone wnioski o pomoc poddawane są ocenie. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostaje kolejność przyznawania pomocy. Punkty przyznaje się m.in.:
- za działania innowacyjne wprowadzające nowe zasady produkcji, procesu lub technologii (5pkt),
- przeciwdziałania zmianom klimatu lub ochrony środowiska (5 pkt),
- zrzeszanie producentów trzody, bydła, owiec i kóz, miodów naturalnych, roślin na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego oraz chmielu (3pkt).
- zorganizowanie grupy w formie spółdzielni (3 pkt),
- w skład grupy wchodzi co najmniej 10 członków (4pkt),
- grupa zatrudnia co najmniej dwie osoby na pełnym etacie na podstawie umowy o prace albo jedną niepełnosprawną (2 pkt)
W pierwszej kolejności pomoc przysługuje grupom, które uzyskały największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli grupa uzyskała co najmniej 3 punkty.
Zobacz również: Rolnicy już nie boją się komornika
Wysokość pomocy
Wysokość pomocy zależy od wartości przychodów netto, uzyskanych przez grupę ze sprzedaży produktów wytworzonych w ich gospodarstwach w poszczególnych latach i wynosi:
- w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto,
- w drugim roku - 8 proc. przychodów netto,
- w trzecim roku - 6 proc. przychodów netto,
- w czwartym roku - 5 proc. przychodów netto,
- w piątym roku - 4 proc. przychodów netto.
Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy liczonych od dnia jej uznania. Maksymalna wysokość rocznego wsparcia nie może przekroczyć równowartości 100 tysięcy euro.
Gdzie i do kiedy składać wnioski
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej z działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" należy składać do dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR-u do 28 grudnia br. Wniosek można złożyć osobiście, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.