pieniądze franki

i

Autor: Shutterstock Sąd Najwyższy opóźnia orzeczenie dla frankowiczów. Co to dla nich oznacza?

Sąd Najwyższy opóźnia orzeczenie dla frankowiczów. Co to dla nich oznacza?

2021-05-12 14:35

W dniu wczorajszym po godzinie 18 odbyła się konferencja rzecznika prasowego Sądu Najwyższego sędziego Aleksandra Stępińskiego, który przekazał wiadomość o odroczeniu, bez podania terminu, posiedzenia Izby Cywilnej SN w sprawie pytań zadanych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską, dotyczących spraw związanych z kredytami walutowymi. Frankowicze już od dłuższego czasu czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego, jednak kolejny raz musieli obejść się smakiem. Co to dla nich oznacza? Jakie kroki powinni następnie podjąć?

Ogłoszenie wyroku w sprawie frankowiczów kolejny raz zostało przesunięte

Izba Cywilna Sądu Najwyższego miała zebrać się 11 maja i o godzinie 13 rozpocząć rozprawę. Wszystko zostało jednak przerwane przez anonimowy donos o bombie, która miała zostać podłożona w budynku sądu. Wszystkich ewakuowano z okolicy, jednak po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń, alarm okazał się fałszywy. Z tego powodu rozprawa rozpoczęła się z dużym opóźnieniem. Izba miała rozstrzygnąć sześć kwestii, które zawarto w pytaniach Pierwszej Prezes SN. Po godzinie 18 wypowiedzi dla mediów udzielił rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępiński. Zaznaczył, że: "Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych"

Jak ważne jest odroczenie posiedzenia dla frankowiczów?

- Z sześciu poruszonych kwestii najważniejsze są dwie, pierwszą jest to czy jeżeli sąd uzna nieważność umowy to którą z dwóch metod rozliczeń ma stosować? Czy ma oddać frankowiczowi wpłaty za ostatnie dziesięć lat? Czy też ma rozliczyć wszystkie wpłaty frankowicza dokonane na rzecz banku, w tym także odsetki, kwotę kapitału i sumę ubezpieczenia, a następnie odjąć od tego saldo kredytu i zasądzić różnicę? Drugą kwestią jest to od kiedy zaczyna przedawniać się roszczenie banku w stosunku do frankowicza w przypadku sądowego unieważnienia umowy? - stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" mecenas Paweł Jadczak z Kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni. 

- Bank ma prawo odzyskać kapitał, który pożyczył, to jest uczciwe podejście. Dlatego Frankowicze muszą liczyć się z tym, że na skutek wyroku orzekającego nieważność kredytu, a pozostała do spłaty nadal jakaś część kredytu to bank będzie starał się ją odzyskać. I tu właśnie pada pytanie od kiedy? Dlatego uchwała siódemkowa SN z poprzedniego tygodnia wywołuje bardzo duże wątpliwości, co do interpretacji. - dodał mecenas Jadczak.

Warto przypomnieć, że Siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego orzekł, że bieg terminu rozpoczyna się od momentu stwierdzenia nieważności umowy. Mecenas dodał również, że piątkowe orzeczenie stoi w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem stosowanym w Polsce. 

- Jest to orzeczenie przeciwne do tego jak wyglądało jednolite orzecznictwo podczas funkcjonowania kodeksu cywilnego w Polsce. Ta uchwała miała odpowiedzieć właśnie na pytanie od kiedy. Jej orzeczenie dawałoby większą pewność zarówno kredytobiorcom jak i kredytodawcom, gdyż pogląd Sądu Najwyższego ma bardzo silne przełożenie na sądy powszechne. Jak na razie jest on taki, że roszczenia przedawniają się przed okresem ostatecznego, prawomocnego wyroku - zaznaczył Paweł Jadczak.

Uchwała siódemkowa może okazać się tą ostateczną

- Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że podjęta w zeszłym tygodniu uchwała pozostanie w mocy i w przypadku gdyby kolejna uchwała nie miała zapaść orzeczenie siedmiu sędziów SN z zeszłego tygodnia rozwiązuje, niestety w sposób niekorzystny dla frankowiczów, te problemy. Zazwyczaj uchwała siódemkowa określa następne postepowanie SN i patrząc w przeszłość bardzo rzadko się ono zmienia.

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien pomóc frankowiczom?
Super Raport 12.05 (Goście: Andrzej Sośnierz, Szymon Hołownia, prof. Mieńkowska-Norkiene - UW) Sedno Sprawy: Adam Niedzielski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze