opodatkowanie

i

Autor: Shutterstock Opodatkowanie

Sądny dzień dla milionów Polaków! Muszą wybrać, ile pieniędzy stracą

2022-02-16 13:42

Do 21 lutego ok. dwóch milionów Polaków, którzy pracują na samozatrudnieniu, ma czas aby wybrać, lub zmienić dotychczasową formę opodatkowania. Decyzja nie jest jednak łatwa, bo od kiedy wprowadzono Polski Ład, prawo podatkowe zmieniło się na tyle, że jedna zła decyzja, może kosztować przedsiębiorcę nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych straty.

Samozatrudnieni mają już tylko kilka dni do wyboru formy opodatkowania. Zasady ogólne

Warto zaznaczyć, że nie ma żadnej uniwersalnej metody i wybór formy opodatkowania powinien być skrojony pod potrzeby i możliwości każdego przedsiębiorcy. Często wybierana formą rozliczeń jest skala podatkowa i zasady ogólne, dzięki temu samozatrudniony jest rozliczany w podobny sposób jak pracownik etatowy. Obowiązują w niej stawki 17 proc., do 120 tys. zł rocznych zarobków i 32 proc. jeśli dochody przekraczają tę kwotę. Stosowana jest również kwota wolna od podatku, jak i ulga dla klasy średniej, oraz istnieje możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.

ZOBACZ TAKŻE Polski Ład. Przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną od dochodu

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Istotna jest również składka zdrowotna. Na zasadach ogólnych wyniesie ona 9 proc. od dotychczasowych dochodów. Nawet jeśli w danym miesiącu nie osiąga się dochodu, trzeba ją opłacić. Składka może być jednak ona niższa niż 9 proc. ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę (3010 zł), więc w 2022 roku wyniesie 270,90 zł. 

Rozliczenie dla samozatrudnionych. Ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonalnych może być rozliczony od kilku stawek i w tym wypadku wiele zależy od branży samozatrudnionego. Niektóre zawody mogą liczyć na niższe stawki, a opodatkowanie może wynieść 3; 8,5; 12; 14; 15, czy 17 proc. Przy takim rozliczeniu składka zdrowotna jest dosyć niska.

Minusem tego rozwiązania jest brak ulg i brak możliwości rozliczenia się z małżonkiem. Ponadto istnieje pułapka prawna, jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę za usługę, której ryczałt nie obejmuje, rozliczyć musi ją skalą podatkową. Ponadto przychody nie są ewidencjonowane, a deklarowane co zmniejsza przejrzystość finansową i utrudnia uzyskanie kredytu w banku.

W przypadku ryczałtu, składki są zależne od rocznego przychodu. Składka zdrowotna wyliczana jest na podstawie 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze działalności w czwartym kwartale poprzedzającego roku. Jeśli przedsiębiorca zarobi do 60 tys. zł zapłaci 317,83 zł, jeśli do 300 tys. zł to 529,72 zł, a powyżej 300 tys. 953,49 zł składki.

Rozliczenie dla samozatrudnionych. Podatek liniowy

Podatek liniowy był przez długi czas dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie były pewne, czy wpadną w drugi próg podatkowych (32 proc.). Dzięki rozwiązaniom dla "liniowców" płacili stawkę wysokości 19 proc. Polski Ład podniósł jednak drugi próg podatkowych 85 tys. zł do 120 tys. zł.

To zmieniło również opłacalność podatku liniowego, bo osoby, które zarabiają mniej niż 120 tys. zł jako "liniowcy" zapłacą więcej niż np. na zasadach ogólnych. Ponadto nie można skorzystać z ulgi dla klasy średniej i rozliczenia z współmałżonkiem.

Sonda
Wolisz pracę na etacie, czy samozatrudnienie?

Dla "liniowców" składka zdrowotna wyniesie 4,9 proc., ale będzie dalej będzie obowiązywać opłata wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Podstawa opodatkowania jest więc taka sama jak dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych.

Najnowsze