Lubelskie - firmy i czas na Mały ZUS Plus

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład. Samozatrudnieni nie zapłacą ZUS-u. Ujawniamy szczegóły ustawy

2022-01-19 15:42

Pełna dobrowolność w opłacaniu składek ZUS? Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 postuluje takie rozwiązanie od wielu lat. Jak przekonuje, wprowadzenie go w życie jest coraz bliżej i rozmawiał już na ten temat z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS. Jak wyglądałoby to w praktyce? Chodzi przede wszystkim o samozatrudnionych i składki samych przedsiębiorców. Pomysł Kukiza nie zmieniałby obowiązku opłacania składek za pracowników.

Składki ZUS dobrowolne dla przedsiębiorców?

Opłacanie składek na ubezpieczenia to obowiązek, który jest uciążliwy dla wielu przedsiębiorców, przekonanych, że dużo wygodniej byłoby im żyć i prowadzić działalność bez ubezpieczeń. Paweł Kukiz, proponuje aby przedsiębiorcy sami decydowali czy chcą płacić składki. Lider Kukiz'15 postuluje zwolnienie z ZUS przede wszystkim samozatrudnionych. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Niemczech. Postulat zwolnienia ze składek stał się istotniejszy po wprowadzeniu Polskiego Ładu, który podniósł składkę zdrowotną, co naruszyło budżety wielu mikroprzedsiębiorców. Ich praca nie generuje ogromnych zysków, więc na Polskim Ładzie tracą.

ZOBACZ ZUS podał nowe dane o emeryturach dzisiejszych 35 latków. Dramat

Super Raport 26.11 (Goście: Stefan Niesiołowski - były wicemarszałek Sejmu, Joanna Senyszyn - Lewica) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz

W piątek, 14 stycznia, w Radiu Wrocław, Paweł Kukiz powiedział, że rozmawiał już na temat tego pomysłu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Lider Kukiz'15 podkreślał, że dotyczyłoby to jedynie samozatrudnionych, bo pracodawcy zatrudniający innych mogą nie płacić swojego ZUS, ale muszą płacić za pracowników. Dodał również, że nie ucierpi na tym bardzo budżet państwa, a dla mikroprzedsiębiorców to duże pieniądze. Polityk przyznał, że projekt ustawy jest gotowy i liczy na to, że uda się go wprowadzić jak najszybciej.

Adam Abramowicz o zwolnieniu z ZUS mikroprzedsiębiorców

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wypowiedział się dla Superbizu na temat ustawy Pawła Kukiza. Podkreślił, że taki system od dawna działa w Niemczech, państwie, które ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. 50 proc. przedsiębiorców ubezpiecza się w systemie państwowym, a z pozostałej połowy - 75 proc. w systemie prywatnym i podobnie może być w Polsce. 

- W obecnym systemie ryczałtowa składka, obliczana z prognozowanej średniej, co roku znacznie wzrasta. Niszczy to przedsiębiorców, których dochody tej średniej nie osiągają, wpędza w długi i wyrzuca do szarej strefy. Znany mi jest przypadek próby eksmisji z mieszkania małego przedsiębiorcy za niezapłacone składki z uzasadnieniem, że ZUS pieniędzy za sprzedane mieszkanie sobie nie weźmie, wpłaci na konto ubezpieczonego i wypłaci mu je w emeryturze. Tak to u nas działa. Trzeba to jak najszybciej zmienić i dostosować do systemu, takiego, jaki działa w Niemczech - mówił Adam Abramowicz dla Superbizu.

Jak mówi rzecznik MŚP, projekt Pawła Kukiza popiera nie tylko on sam, ale również rada przedsiębiorców, licząca 340 organizacji, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Postulat o możliwym zwolnieniu z ZUS samozatrudnionych był jednym z pierwszych punktów na "dziesiątce rzecznika", czyli liście rzeczy, które przedsiębiorcy chcą zmienić w polskiej gospodarce.

Sonda
Jak oceniasz karierę polityczną Pawła Kukiza?

Zwolnienie samozatrudnionych z ZUS będzie "miękką poduszką" po Polskim Ładzie

Abramowicz przyznał w rozmowie z Superbizem, że Polski Ład nie jest dobrze przyjmowany w środowisku przedsiębiorców, ze względu na nowe obciążenia, nie tylko finansowe, ale także administracyjne (co zwiększa koszty działalności). Zdaniem rzecznika, możliwość zwolnienia z ZUS dla samozatrudnionych będzie ważnym sygnałem, pokazującym, że rząd dba o małe firmy. 

- Paradoksalnie Polski Ład przyczynił się do tego, że taka ustawa może zostać szybko wprowadzona. Wcześniej składka zdrowotna była odliczana od podatku, więc korzystne było przejście na umowę B2B. Pracownik przechodził na własną, jednoosobową działalność gospodarczą i płacił ryczałt procentowo mały przy dużych dochodach. W tej chwili to nie jest już tak opłacalne, bo składka zdrowotna jest nieodliczalnym od podatku procentem od dochodu. Dobrowolność dotyczyłaby tylko ubezpieczeń społecznych, zdrowotne trzeba byłoby nadal płacić. Paweł Kukiz wrócił do jednego z najważniejszych punktów swojego programu. Będziemy go w tym wspierać - powiedział nam rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze