prąd

i

Autor: pixabay

Kryzys energetyczny

Samorządowcy protestują przeciwko podwyżkom cen energii. Wzrost kosztów o 700 proc.

2022-10-06 16:08

Warszawie 7 października pod Sejmem zbiorą się przedstawiciele samorządów, którzy zaprotestują przeciwko podwyżkom cen energii i kosztów życia. - Samorządy w sytuacji bez wyjścia. Musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700 % wyższe niż w roku ubiegłym - przekonują organizatorzy.

Tylko ciemność: Protest samorządowców pod Sejmem

W piątek 7 października o godz. 12:30 pod Sejmem rozpocznie się demonstracja samorządowców, skupionych m.in. wokół Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Pod hasłem "Tylko Ciemność" uczestnicy chcą zwrócić uwagę na piętrzące się problemy samorządów, w związku z gwałtownie rosnącymi cenami energii. O godz. 13:30 odbędzie się wiec pod kancelarią Premiera Rady Ministrów

- Rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT, ograniczył subwencję oświatową i obciąża coraz większą częścią kosztów finasowania oświaty samorząd. Teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia – musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700% wyższe niż w roku ubiegłym - twierdzą organizatorzy i zwracają uwagę na hamowanie inwestycji w OZE oraz ostatnie komplikacje związane z fotowoltaiką. - Pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na funduszy ochrony środowiska - czytamy w zapowiedzi protestu.

Jakie dokładnie problemy mają samorządowcy? Przedstawione kwoty nie pozostawiają  wątpliwości. W Olsztynie ceny wzrosły o 540 proc., o 2800 zł za MWh. Z podobną podwyżką, o 500 proc. musi radzić sobie Wrocław. Z 66 mln zł opłaty skoczyły do 405 mln zł. Tarnów otrzymał ofertę na oświetlenie wyższą o 580 proc. W Kołobrzegu energia wzrosła o 360 proc. Jeszcze więcej płacić może Jelenia Góra, której koszty energii skoczyły o 760 proc. Jednocześnie przedstawiciele samorządu zwracają uwagę, że na dostawy gazu nikt nie złożył oferty. Formalnie więc od stycznia Jelenia Góra jest... bez gazu. Z kolei Sopot, który nie otrzymał ofert, szacuje podwyżkę na 1000 proc.

Demonstrację poprowadzą Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin i wiceprezes Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” oraz prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Ponadto przemawiać będą:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Tadeusz Truskolaski,  prezydent Białegostoku
  • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
  • Joanna Wons-Kleta, wójt gminy Pawonków
  • Kuba Karyś z Komitetu Obrony Demokracji
  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy obawiasz się podwyżek cen energii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają