prąd

i

Autor: pixabay

Kryzys energetyczny

Samorządowcy protestują przeciwko podwyżkom cen energii. Wzrost kosztów o 700 proc.

2022-10-06 16:08

Warszawie 7 października pod Sejmem zbiorą się przedstawiciele samorządów, którzy zaprotestują przeciwko podwyżkom cen energii i kosztów życia. - Samorządy w sytuacji bez wyjścia. Musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700 % wyższe niż w roku ubiegłym - przekonują organizatorzy.

Tylko ciemność: Protest samorządowców pod Sejmem

W piątek 7 października o godz. 12:30 pod Sejmem rozpocznie się demonstracja samorządowców, skupionych m.in. wokół Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Pod hasłem "Tylko Ciemność" uczestnicy chcą zwrócić uwagę na piętrzące się problemy samorządów, w związku z gwałtownie rosnącymi cenami energii. O godz. 13:30 odbędzie się wiec pod kancelarią Premiera Rady Ministrów

- Rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT, ograniczył subwencję oświatową i obciąża coraz większą częścią kosztów finasowania oświaty samorząd. Teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia – musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700% wyższe niż w roku ubiegłym - twierdzą organizatorzy i zwracają uwagę na hamowanie inwestycji w OZE oraz ostatnie komplikacje związane z fotowoltaiką. - Pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na funduszy ochrony środowiska - czytamy w zapowiedzi protestu.

Jakie dokładnie problemy mają samorządowcy? Przedstawione kwoty nie pozostawiają  wątpliwości. W Olsztynie ceny wzrosły o 540 proc., o 2800 zł za MWh. Z podobną podwyżką, o 500 proc. musi radzić sobie Wrocław. Z 66 mln zł opłaty skoczyły do 405 mln zł. Tarnów otrzymał ofertę na oświetlenie wyższą o 580 proc. W Kołobrzegu energia wzrosła o 360 proc. Jeszcze więcej płacić może Jelenia Góra, której koszty energii skoczyły o 760 proc. Jednocześnie przedstawiciele samorządu zwracają uwagę, że na dostawy gazu nikt nie złożył oferty. Formalnie więc od stycznia Jelenia Góra jest... bez gazu. Z kolei Sopot, który nie otrzymał ofert, szacuje podwyżkę na 1000 proc.

Demonstrację poprowadzą Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin i wiceprezes Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” oraz prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Ponadto przemawiać będą:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Tadeusz Truskolaski,  prezydent Białegostoku
  • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
  • Joanna Wons-Kleta, wójt gminy Pawonków
  • Kuba Karyś z Komitetu Obrony Demokracji
  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy obawiasz się podwyżek cen energii?
Najnowsze