W tym roku Sejm nie przyjmie ustawy wprowadzającej w 2021 roku czternastą emeryturę. Czy emeryci mają powód do zmartwień? Jak wpłynie to na wypłatę czternastek przez ZUS? Na początek dobra wiadomość: to, że w tegorocznym harmonogramie prac Sejmu nie znajdzie się taki punkt, nie oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie dla emerytów to jedna z obietnic partii rządzącej na 2021 rok i nikt się z niej nie wycofał. Sprawę wyjaśnił wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
- Liczymy, że po nowym roku Sejm przyjmie ustawę o tzw. czternastej emeryturze. Zakładamy, że od 1 listopada 2021 r. świadczenie to będzie wypłacane, przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 złotych - powiedział w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Jak dodał, projekt rządowy został skierowany do Sejmu. Resort liczy, że po nowym roku Sejm ten projekt przyjmie. Szwed zakłada, że od 1 listopada 2021 roku czternasta emerytura będzie już wypłacana, przy zachowaniu kryterium o poziomie 2900 zł.
Czternastki dla emerytów POTWIERDZONE! KTO I KIEDY dostanie wypłatę podwójnej Emerytury plus?
Rozszerzona Emerytura plus nie będzie jednak jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów jak trzynastka.
- Osoby, które otrzymują emerytury lub renty w kwocie nie przekraczającej 2700 złotych brutto otrzymają czternastką o równowartości minimalnej krajowej emerytury.
- Osoby, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2700 złotych brutto dostaną czternastkę, ale jej kwota minimalnej krajowej emerytury będzie obniżona o różnicę między kwotą otrzymywanego świadczenia a kwotą 2700 złotych brutto.