Podatki

i

Autor: pixabay.com Podatki

Rewolucja podatkowa! Wyższe emerytury i kwota wolna od podatku

2021-10-01 18:42

Sejm przyjął Polski Ład. Za głosowało 235 posłów, przeciw - 217. Posłowie zdecydowali, że kwota wolna od podatku podwyższona zostanie do 30 tys. zł, a próg podatkowy z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Poza tym uległy zmianie zasady obliczania składki zdrowotnej.

Polski Ład. Emerytura bez podatku

Ustawa, która przeszła przez sejm trafi teraz do senatu. Musi zostać uchwalona i ogłoszona przed końcem listopada – zapowiadają rządzący. Teraz, w ramach kwoty wolnej od podatku można odliczyć od dochodów od około 3,1 tys. do 8 tys. zł., a zarabiający najlepiej nie mogą odliczać żadnej kwoty.W ramach Polskiego Ładu ma nastąpić podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego dzisiaj obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Sam próg to 85 tys. zł. Od przyszłego roku próg ma urosnąć do 120 tys. zł. Ustawa, którą dzisiaj uchwalił sejm zlikwidowała odliczenie składki zdrowotnej, ale wprowadziła jednocześnie ulgę dla klasy średniej. Mimo braku odliczenia składki zdrowotnej, osoby o dochodach od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł., zatrudnione na etacie ale i przedsiębiorcy nie zapłacą wyższego podatku. 

ZOBACZ: Emerycie, waloryzacja idzie na rekord. Takiej jeszcze nie było! [TABELA]

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Nowa wyższa kwota wolna podatku

 

Inne zmiany w ramach Polskiego Ładu to:-ulga dla pracujących emerytów: osoby nadal pracujące nie będą płacić podatku od dochodów, które nie przekroczą 115 tys. zł.-rodzice mający co najmniej 4 dzieci uzyskają odliczenie w kwocie 85 tys. zł, które powiększy kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł. To oznacza, że dwójka rodziców nie zapłaci podatku od dochodu nieprzekraczającego 230 tys. zł.-nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej także dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, płacą podatek zryczałtowany oraz na podstawie karty podatkowej. Rozliczający się podatkiem liniowym będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodów, ale nie mniej niż 270 zł (kwota jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia). Także osoby płacące podatek według karty podatkowej będą płacić składkę liczoną od minimalnego wynagrodzenia, a więc będzie ona wynosić 270 zł.-dla osób rozliczających się podatkiem zryczałtowanym zostaną ustawione progi - ci o rocznych przychodach do 60 tys. zł będą płacić składkę w wysokości 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla firm o przychodach między 60 tys. zł a 300 tys. zł składka będzie liczona od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zaś dla firm o przychodach ponad 300 tys. zł - od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.-zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w robotyzację i modernizację, m.in. poprzez wprowadzenie tzw. ulgi na robotyzację, pozwalającej na zmniejszenie obciążeń podatkowych w wyniku zakupu fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz oprogramowania i rzeczy niezbędnych do obsługi tych robotów, modernizację w zakresie ulgi na badania i rozwój oraz ulgi na innowacyjnych pracowników.

 

Sonda
Popierasz program Polski Ład?

Ulgi te będzie można rozliczyć przez 6 lat.-poszerzenie możliwości stosowani przez przedsiębiorców tzw. estońskiego CIT, a więc rozwiązania, w ramach którego zysk firmy nie jest opodatkowany, dopóki w niej pozostaje.-walka z szarą strefą. Chodzi m.in. o możliwość uznania za polskiego rezydenta podatkowego podmiotu zarejestrowanego w innym kraju, jeśli jest on zarządzany z Polski. W razie wykrycia, że pracodawca płaci część pensji pod stołem, to na niego spadnie obowiązek zapłaty zaległych podatków i składek.-uszczelnieniu ma także służyć wprowadzenie obowiązku przesyłania przez firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze danych księgowych. Tzw. JPK CIT czy JPK PIT ma ułatwić wykrywanie firm, które zaniżają podatki.Na pakiet ustaw Polskiego Ładu zmieniających podatki dochodowe w Polsce składa się niemal 700 stron. System ma być po zmianach bardziej progresywny. Chodzi o to, by najbogatsi mocniej dokładali się do wspólnej kasy. I żeby główny ciężar danin nie spoczywał na biedniejszych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze