Senior jako klient

2010-02-15 3:00

Ludzie starsi, schorowani czy niepełnosprawni często mają problemy z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego. Właśnie dlatego powstają przyrządy, które czynią życie takich osób dużo łatwiejszym

To, co innym przychodzi bez trudu, może być prawdziwym wyzwaniem dla osób nie w pełni sprawnych. Na szczęście powstaje coraz więcej urządzeń, które przychodzą im z pomocą. Specjalnie konstruowane przyrządy nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale często wręcz umożliwiają wykonywanie pracy zawodowej czy podjęcie nauki (np. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku).

Dla osób z problemami ruchowymi

Mogą to być akcesoria pomocne przy ubieraniu się, np. przyrząd ułatwiający zapinanie guzików to idealne rozwiązanie dla osób z ograniczoną ruchomością, przyrząd do zakładania skarpet, który może być ratunkiem dla osób, które mają problemy ze schylaniem się, albo przyrząd do ściągania butów umożliwiający zdjęcie obuwia bez użycia rąk.

Seniorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, mogą korzystać nie tylko z różnego rodzaju chodzików, balkoników czy lasek, ale i z urządzeń łagodzących cierpienia, takich jak np. podpiętki silikonowe uśmierzające ból i zapobiegające powstawaniu ostróg piętowych czy aparat na halluksy przynoszący ulgę w bólu i korygujący niewłaściwe ułożenie dużego palca stopy. Kąpiel to czynność, podczas której osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi powinny zachować szczególną ostrożność, bo śliska wanna, brodzik i podłoga stanowią potencjalne zagrożenie.

Bardzo pomocne przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny i korzystaniu z prysznica są specjalne uchwyty czy poręcze, które można zamontować przy wannie lub w kabinie. Osobom z mniejszą sprawnością ruchową z pewnością przydadzą się też w łazience róż-nego rodzaju akcesoria ułatwiające kąpiel (np. specjalnie zaprojektowane ławeczki, krzesła czy taborety) albo uniwersalne nakładki podwyższające na toaletę. Wiele przyborów do higieny osobistej (np. grzebień do włosów na wydłużonej rączce ułatwiający czesanie włosów osobom, które nie mogą nadwerężać ramion lub rąk) czy narzędzi kuchennych (np. ergonomiczny nóż do chleba dla osób mających problemy ze stawem nadgarstkowym) zostało zaprojektowanych z myślą o osobach starszych i schorowanych.

Specjalnie dla słabowidzących

Dla osób słabowidzących powstają telefony komórkowe z dużymi przyciskami, dużym wyświetlaczem i z możliwością szybkiego powiadamiania o niebezpieczeństwie czy specjalne piloty do sprzętu audio-wideo. Osoby słabosłyszące mogą korzystać z różnych sygnalizatorów, urządzeń wzmacniających dźwięk czy telefonów z funkcją głośnomówiącą. Wszystkie te przyrządy i urządzenia mogą sprawić, że życie starszych, schorowanych i niepełnosprawnych stanie się mniej uciążliwe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze